Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Międzyzdrojach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINY MIĘDZYZDROJE

GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINY MIĘDZYZDROJE

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Gmina Międzyzdroje posiada uzgodnioną z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie - Gminną Ewidencję Zabytków. GEZ została przyjęta Zarządzeniem Burmistrza Międzyzdrojów Nr 31/PROM/2014 z dnia 12 lutego 2014 r.
 Na podstawie art. 4 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r., organy administracji publicznej  mają obowiązek podejmowania działań mających na celu zapewnienie warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie. Jednym z obowiązków nałożonych na gminy jest uwzględnienie zadań ochronnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska. Temu zadaniu służy właśnie Gminna Ewidencja Zabytków, prowadzona przez Burmistrza, w formie zbioru kart adresowych. Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 18 marca 2010 r., art. 22 otrzymuje brzmienie : ,,Wójt, (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi gminną ewidencję zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy”.
,,5.W gminnej ewidencji zabytków powinny być ujęte:
1) zabytki nieruchome wpisane do rejestru ;
2) Inne zabytki  nieruchome znajdujące się z wojewódzkiej ewidencji zabytków;
3) Inne zabytki nieruchome wyznaczone przez wójta ( burmistrza, prezydenta miasta) w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków”.
Działając na podstawie tych przepisów poza nieruchomościami wpisanymi do rejestru i ewidencji konserwatora zabytków, do objęcia gminną ewidencją zostały wyznaczone przez Burmistrza  nieruchomości znajdujące się w ,,Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzyzdroje”, przyjętego Uchwałą Nr LV/573/10 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 28 czerwca 2010 r.
Wobec powyższego w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Międzyzdroje znalazły się 193 nieruchomości oraz 20 stanowisk archeologicznych. Zbiór ten został zweryfikowany i uzgodniony z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.
Wykaz obiektów znajduje się na www. bip.miedzyzdroje.pl. 
Zbiór kart jest do wglądu w Referacie Promocji i Współpracy z Zagranicą, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego, ul. Książąt Pomorskich 8, budynek OPS, pokój nr 8.

Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marta Trojan 14-02-2014 08:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Ścigała 14-02-2014
Ostatnia aktualizacja: - 14-02-2014 08:52