Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Rodzaje pojemników wykorzystywanych do zbiórki odpadów komunalnych na terenie Gminy Międzyzdroje.

Rodzaje pojemników wykorzystywanych do zbiórki odpadów komunalnych na terenie Gminy Międzyzdroje.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Pojemniki lub worki na odpady komunalne, w które wyposażona jest nieruchomość powinny być dostosowane przez właścicieli nieruchomości do warunków określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Międzyzdroje.

Wyposażenie nieruchomości w pojemniki/worki do zbierania odpadów komunalnych należy do właściciela nieruchomości.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do :

  • zorganizowania na terenie swojej nieruchomości miejsca lokalizacji pojemników służących do gromadzenia i zbierania odpadów w sposób selektywny,
  • zapobiegania gromadzenia odpadów komunalnych poza miejscem do tego przeznaczonym.

Zbieranie odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich gromadzenie w odpowiednim rodzaju i pojemności pojemniku/worku, wg warunków określonych w Regulaminie , tj.:

  • zmieszane odpady komunalne zbiera się w pojemnikach o dowolnym kolorze, z wyłączeniem kolorów pojemników stosowanych przy selektywnej zbiórce odpadów, o odpowiednim oznaczeniu opisowym „Odpady zmieszane” i pojemności 60l, 120l, 240l lub 1100l,
  • do selektywnego zbierania odpadów komunalnych ustala się :
    • papier, w skład której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, zbiera się w pojemnikach/workach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „Papier”,
    • szkło, w skład której wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, zbiera się w pojemnikach/workach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło”,
    • metale i tworzywa sztuczne, w skład których wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach/workach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”,
    • odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, zbiera się w pojemnikach/workach koloru brązowego oznaczonych napisem „Bio”.

Ilość i minimalną  pojemność pojemników, w które winna być wyposażona nieruchomość , należy dostosować, zgodnie z zapisami Regulaminu:

  • w przypadku nieruchomości zamieszkałych, do odpowiedniego systemu zbiórki oraz ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość,
  • w przypadku nieruchomości niezamieszkałych, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej  na danej nieruchomości. 

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Międzyzdroje właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępnić pojemniki (worki) przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, w dniu odbierania tych odpadów (wg harmonogramu odbioru). Pojemniki (worki) muszą być udostępnione (wystawione) dla odbierającego odpady przy wejściu od strony ulicy z możliwością wejścia na teren nieruchomości lub poprzez wystawienie pojemnika (worka) przed wejściem na teren nieruchomości, w miejscu umożliwiającym swobodny dojazd do nich, z zastrzeżeniem, że:

  1. wystawione pojemniki (worki) nie mogą być lokalizowane dłużej niż 12 godzin poza terenem nieruchomości przed i po określonym w harmonogramie terminem odbioru odpadów,
  2. wystawione pojemniki (worki) nie mogą powodować ograniczeń komunikacyjnych osobom trzecim.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, w szczególności poprzez stałą kontrolę ich szczelności, z zaleceniem przeprowadzenia ich dezynfekcji, co najmniej dwa razy w roku, przed sezonem letnim oraz po sezonie letnim.

Zbiórka przeterminowanych  leków ( oraz zużytych strzykawek ) pochodzących z gospodarstw domowych

Zgodnie z  Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Międzyzdroje, przeterminowane leki ( oraz zużyte strzykawki )  pochodzące z gospodarstw domowych należy przekazywać :

  • do wyznaczonych aptek, którymi są :
  1. Apteka Morska, ul. Krasickiego 10;
  2. Apteka Zdrój, ul. Krótka 4B;
  3. Euro-Apteka, ul. Gryfa Pomorskiego 25;

lub 

  • do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK-u ), prowadzonego przez Zakład Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10-ej do 18-ej i w okresie od 1 maja do 31 października w soboty w godzinach od 10-ej do 14-ej, zlokalizowanego przy ul. Nowomyśliwskiej 86 w Międzyzdrojach.

W PSZOK-u przyjmowane są również  pochodzące z gospodarstw domowych  odpady problemowe i niebezpieczne ( np. lampy fluoroscencyjne, pozostałości farb, rozpuszczalników, kwasów,  tusze, zużyte oleje, zwłoki zwierząt domowych, itp.). 

W Punkcie Selektywnej Zbiórki  Odpadów Komunalnych ( PSZOK-u ), przy ul. Nowomyśliwskiej 86, prowadzonym przez Zakład Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach, od poniedziałku do piątku, w godzinach  od 10-ej do 18-ej  i w okresie od 1 maja do 31 października w soboty w godzinach od 10-ej do 14-ej  w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości  opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbierane są następujące frakcje odpadów komunalnych :

  • szkło,
  • papier i tektura,
  • metale i tworzywa, 
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • zużyte baterie i akumulatory, 
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • zużyte opony,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne ( do 500kg rocznie na pojedynczą nieruchomość ).

W PSZOK-u przyjmowane są również pochodzące z gospodarstw domowych  odpady problemowe i niebezpieczne ( np. lampy fluoroscencyjne, pozostałości farb, rozpuszczalników, kwasów, tusze, zużyte oleje ).


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Magdalena Żołędziewska

Data wytworzenia:
04 sty 2019

Osoba dodająca informacje

Krzysztof Grądz

Data publikacji:
04 sty 2019, godz. 09:08

Osoba aktualizująca informacje

Krzysztof Grądz

Data aktualizacji:
04 sty 2019, godz. 09:08