Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Pojemniki na odpady komunalne

Szanowni Mieszkańcy !!!

 

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 5 Uchwały Nr XXIV/267/20 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach z dnia 3 lipca 2020r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Międzyzdroje, wyposażenie nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest również utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Odpady komunalne należy gromadzić jedynie w sprawnych technicznie, zamykanych, szczelnych, czystych i estetycznych oraz wyłącznie do tego celu przeznaczonych pojemnikach wykonanych zgodnie z obowiązującymi normami, przystosowanych do opróżniania przez pojazdy specjalistyczne. Polskie Normy określiły pojemniki na odpady pod numerem: PN-EN 840- 1:2013-05, określając je jako: ruchome pojemniki na odpady - Część 1: Pojemniki dwukołowe o pojemności do 400 l do grzebieniowych mechanizmów załadowczych.

Pojemniki na odpady komunalne, spełniające obowiązującą w kraju normę, są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych. Wykonane są z PEHD – polietylenu niskociśnieniowego wysokiej gęstości, co zapewnia odpowiednią jakość. Pojemniki takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemikalia oraz na wysokie i niskie temperatury.

Zgodnie z powyższymi normami, maksymalne obciążenie pojemników to ok. 50kg dla pojemników 110/120l oraz 100kg dla pojemników 240l. Nośność pojemników jest uwidoczniona przez producenta na pojemniku.

Miejsce oznakowania pojemnika polską normą oraz maksymalnym obciążeniem.

Przykład oznakowania pojemnika:

Źródło: http://veox.eu/produkt/pojemnik-odpady-komunalne-contenur-1100-l/

Poniżej prezentujemy przykładowe pojemniki przeznaczone do odbioru odpadów komunalnych, spełniające wymagania polskich norm.

Źródło: http://www.ajprodukty.pl/gospodarka-odpadami/pojemniki-na-odpady/6212607.wf

Podstawową zasadą doboru pojemnika na odpady jest to, aby wielkość i liczba pojemników dostosowana była do liczby mieszkańców danej nieruchomości oraz gwarantowała utrzymanie czystości i porządku na terenie posesji. Objętościami pojemników dopuszczonymi przez Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Międzyzdroje są objętości od 60l do 1 100l. Zgodnie z w/w regulaminem, oprócz typowych pojemników mogą być używane, szczelne worki z tworzywa sztucznego. Stosować je można jednak jedynie w drodze wyjątku, do okresowego zbierania zwiększonych ilości odpadów komunalnych. W przypadku wystąpienia sytuacji oddania zwiększonej ilości odpadów zmieszanych w workach, do momentu odbioru worki te powinny być zabezpieczone przed wydostaniem się zgromadzonych w nim odpadów.

Pragniemy zwrócić uwagę, że często oferowane w sprzedaży pojemniki są pojemnikami ogrodowymi. Pojemniki te nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i wytrzymałościowym.

Poniżej przedstawiamy Państwu pojemniki ogrodowe, jakich nie należy używać do gromadzenia odpadów komunalnych:

Źródło: http://kzgrl.pl/aktualnosci/wymogi-dotyczace-pojemnikow

Poniższe, metalowe pojemniki typu SM, również nie są dostosowane do obecnie obowiązujących norm określających wymagania stawiane pojemnikom na odpady komunalne.

Źródło:http://www.moj-ogrodnik.pl/ekologia/Odpady-komunalne-przykladowy-system-segregacji-47- a/str0

Brak odpowiedniej konstrukcji pojemnika powoduje między innymi zaginanie pojemnika w czasie odbioru oraz wyłamywanie uchwytów. Wskazane uchwyty do zasypu śmieciarki przestały być produkowane na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku.

Wobec powyższego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów. Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na wyżej opisaną Polską Normę, gdyż wszystkie inne pojemniki nieposiadające charakterystycznych kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być opróżniane - nie z winy firmy świadczącej usługę.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Magdalena Żołędziewska

Data wytworzenia:
21 sty 2021

Osoba dodająca informacje

Super Admin

Data publikacji:
21 sty 2021, godz. 13:20

Osoba aktualizująca informacje

Super Admin

Data aktualizacji:
21 sty 2021, godz. 13:20