Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół nr 19 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej w dniu 18.09.2008


Protokół Nr 19

z posiedzenie Komisji Rewizyjnej RM w M-jach

w dniu 18.09.08 r.

  1. Rozpoczęcie posiedzenia i stwierdzenie quorum .

Posiedzenie komisji prowadziła z upoważnienia Przewodniczącego Komisji Wiceprzewodnicząca Teresa Purgal , która dokonała otwarcia i na podstawie listy obecności stwierdziła wymagane quorum , nieobecny radny Kazimierz Drzewiecki oraz Andrzej Kościukiewicz . Lista obecności stanowi zał. Nr 1 .

  1. Przyjęcie zaproponowanego porządku posiedzenia .

Zaproponowany porządek posiedzenia został przyjęty bez zmian i stanowi zał. Nr 2 do protokołu .

  1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji (21.08.08 r.)

Protokół z poprzedniego posiedzenia komisji 21.08.2008 r. został odczytany i przyjęty z drobnymi korektami pisarskimi , za przyjęciem opowiedziało się 2 radnych obecnych na posiedzeniu .

  1. Rozpatrzenie skargi radnego Jana Burzyńskiego na działalności Burmistrza z dnia 21.08.2008 r.

W posiedzeniu komisji uczestniczyły strony wniesionej skargi : Pani Beata Szymkiewicz , Pan Jana Burzyński oraz Pani Ewa Michalska - Kamińska .

Tytułem wstępu głos zabrała pani Teresa Purgal przypominając , iż Pan Jan Burzyński dnia 12.06.2008r. wystąpił do Urzędu o wydanie opinii prawnej w sprawie zasadności przyznania mieszkania Pani Ewie Michalskiej-Kamińskiej.

Przeprowadzono szereg rozmów z zainteresowanymi , szukając rozwiązania dla zaistniałej sytuacji - znalezienie mieszkania dla rodziny Pani Beaty Szymkiewicz.

W porozumieniu z Zastępcą Burmistrza Panem Mateuszem Flotyńskim na posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej ustalono , iż Pani Szymkiewicz przejdzie na lokal przy ul. Gryfa Pom. 27/3 , natomiast niepełnosprawni wujkowie Pani Szymkiewicz , Panowie Wiśniewscy , którzy pozostają pod opieką Pani Szymkiewicz , przejdą na dwa mieszkania przy ul. Skłodowskiej 43 .

W związku z powyższą sytuacją Radny Jan Burzyński zdecydował , że wycofa złożoną przez siebie skargę, skoro ustała przyczyna dla której ją złożył . Osobiście uważa , że sprawa została załatwiona w sposób zadawalający , jednak w dalszym ciągu nie czuje się usatysfakcjonowany poruszonym w skardze drugim wątkiem dot. niezasadnego przyznania mieszkania Pani Ewie Michalskiej - Kamińskiej i ten wątek skargi będzie chciał podtrzymać .

STANOWISKO KOMISJI

Komisja Rewizyjna, rozpatrując skargę radnego Jana Burzyńskiego z dnia 23 VII 08 r. na opieszałe działania Burmistrza ustaliła , iż w związku z pozytywnym załatwieniem sprawy mieszkaniowej Pani Beaty Szymkiewicz w sposób satysfakcjonujący zainteresowaną , w ramach istniejących możliwości Gminy ( o czym mówi zapis protokołu Komisji Mieszkaniowej z 16 IX 2008 r. odnośnie propozycji przydziału dwóch oddzielnych lokali mieszkalnych dla Pana Jana i Andrzeja Wiśniewskich , natomiast Pani Szymkiewicz zajmie opuszczony przez nich lokal przy ul,. Gryfa Pom. 27/3) , komisja pozytywnie zaopiniowała powyższą propozycję .

Radny Jan Burzyński będący na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dniu 18 IX 2008 r. złożył deklarację , iż wycofa złożoną przez siebie skargę ( co uczynił w imieniu Pani Beaty Szymkiewicz ) z dnia 23 VII 2008 r. , natomiast podtrzymuje skargę odnośnie podważenia zasadności przyznania mieszkania Ewie Michalskiej - Kamińskiej przy Gryfa Pomorskiego 27/1, co zostanie przedłożone w odrębnej skardze . Wniosek poddano pod głosowanie , za przyjęciem opowiedziało się 2 radnych .

5. Kontrola doraźna gospodarności Gminy w zakresie gospodarki finansowej i zarządzania majątkiem - ochrona kompleksowa miasta Międzyzdroje .

W posiedzeniu komisji uczestniczył Komendant Posterunku w Międzyzdrojach Pan Bączek , który omówił zakres współpracy z Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie . Komendant potwierdził bezpośrednią współpracę z grupą detektywistyczną , jednak powiedział , że generalnie policja nie współpracowała ze spółką w innym zakresie . Osobiście nie jest w stanie zweryfikować wyników pracy tej firmy , która nie ujęła żadnego sprawcy przestępstwa i wykroczenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności .

Zapytany o refleksje w tym zakresie powiedział , że policja byłaby w stanie zapewnić bezpieczeństwo w Gminie za kwotę 100 tys. zł ( dodatkowo do zagwarantowanych już środków w budżecie ) . W ramach tych środków można zatrudnić 10 dodatkowych policjantów , zatem obsada na posterunku wynosiłaby 20 policjantów . W takiej sytuacji bezpieczeństwo w mieście i gminie byłoby zapewnione na cały okres sezonu .

Policja ma dużo szersze uprawnienia jeśli chodzi o prewencję odnośnie zwalczania przestępczości . Niestety, prawda jest taka , że w żaden sposób nie można zweryfikować działań Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Komisja zwróciła się do komendanta o przygotowanie i przedstawienie materiału dot. statystyki wykrywalności przestępstw i odnotowanych interwencji w okresie od 2006-2008 r.

Komisja Rewizyjna ustaliła , iż nie będzie rekomendowała swojego stanowiska na temat jakości usługi ochrony przez Spółkę , przedstawi jedynie zaprezentowane na posiedzeniach opinie , a Rada Miejska na podstawie przekazanych informacji powinna podjąć stosowną decyzję .

Komisja analizowała materiały dostarczone przez Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie , zgodnie z zapisem protokołu z dnia 21.08.2008 r. :

- plan ochrony promenady , mowa była w umowie o stworzeniu planu systemu zarządzania bezpieczeństwem miasta ( zał. Nr 3 do protokołu ). Firma nie dostarczyła na piśmie planu systemu zarządzania bezpieczeństwem miasta . Zastępca Burmistrza Mateusz Foltyński , uczestniczący w posiedzeniu komisji zapewnił jednak , że firma ten system wprowadziła bez opisywania go .

Firma dostarczyła także trzeci raport z działalności ochrony kompleksowej realizowanej w mieście Międzyzdroje za okres 18-30 VII 2008 r. ( zał.3 raporty i plan ochrony )

Komisja Rewizyjna, przedstawiając informację Firmy Maritime , Straży Miejskiej oraz Policji na temat bezpieczeństwa w Gminie i Mieście Międzyzdroje w sezonie 2008 , nie precyzuje jednoznacznego stanowiska , które chciałaby przedstawić Radzie Miejskiej w kwestii doboru podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem Miasta i Gminy na okres sezonu letniego. W trakcie kontroli Komisja Rewizyjna RM sprawdziła realizację umowy o ochronie Nr ZP/342/83/2008 z 30 VII 2008 r. w Międzyzdrojach pomiędzy Gminą Międzyzdroje a Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie . Umowa została zawarta na podstawie oferty wykonawcy wyłonionego w przetargu nieograniczonym nr ZP 341/17/2008 z dnia 14 VII 2008 r. ( ochrona kompleksowa miasta Międzyzdroje w miesiącach VII i VIII 2008 ).

Procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy omówiła obecna na posiedzeniu Pani Grażyna Buk-Popowska , która wyjaśniła , że każde zamówienie wszczyna się na wniosek . Pierwszy wniosek o ochronę kompleksową miasta Międzyzdroje wpłynął 11 VI 2008 r. , podpisany został przez Komendanta Straży Miejskiej Eugeniusza Suchłabowicza , środki dostępne wyniosły 440 tys. brutto , do wniosku dołączono opis przedmiotu zamówienia publicznego i warunki przetargu . Do wniosku o wszczęcie postępowania został dołączony wzór umowy przygotowany przez kancelarię prawną , projekt specyfikacji istotnych warunków zamówienia podpisał 27 VI 2008 r. Pan Mateusz Foltyński - zastępca Burmistrza.

Ogłoszenie w tej sprawie ukazało się 30 VI 2008r. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego . Termin składania ofert został skrócony i ustalony na 3 VII 2008 r. , zgodnie z opinią prawną .

W ślad za tym złożyło ofertę Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie . Przetarg odbył się 3 VII 08 , przewodniczył z-ca Burmistrza pan Mateusz Foltyński . Komisja stwierdziła , że należy ofertę odrzucić , gdyż podpisał ją podmiot nieuprawniony ( nie została podpisana przez Konsorcjum a tylko jeden podmiot , powinny podpisać dwie osoby ) . Usterka ta nie kwalifikowała się do wezwania do uzupełnienia dokumentów (podpisów) . Na przedmiotowy przetarg złożona została jedna oferta .

W ślad za odrzuceniem oferty unieważniono postępowanie przetargowe 4 VII 2008 r. z powodu braku oferty niepodlegającej odrzuceniu .

W dniu przetargu został wniesiony protest przez Firmę SEKRET COMO ze Świnoujścia, podający w uzasadnieniu , że użycie bezzałogowego aparatu z kamerą narusza ustawę o zabezpieczeniu imprez masowych i utrudnia uczciwą konkurencję . Protest nie podlegał rozstrzygnięciu, ponieważ unieważniono przetarg.

Pani Buk-Popowska oświadczyła ,iż przetarg został przeprowadzony zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych . Drugi przetarg został rozpoczęty złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego na zadanie ochrona kompleksowa miasta Międzyzdroje .

Został złożony wniosek przez Komendanta Straży Miejskiej 8 VII 2008 r. , zabezpieczono na ten cel 288 tys. zł. brutto . Do wniosku załączono opis przedmiotu zamówienia oraz warunki udziału , w których to w punkcie III nie pojawił się zapis „ bezpilotowy aparat latający z kamerą” . Dołączono projekt umowy zweryfikowanej przez Zastępcę Burmistrza Mateusza Foltyńskiego , chodziło o wykreślenie zapisu jw. oraz dopisano w paragrafie 4 pkt. 4 lit. e) „pokaz sprawności dla społeczeństwa” .

Powołano komisję przetargową 14 VII 08 , w tym też dniu ukazało się ogłoszenie o zamówieniu publicznym w Biuletynie Zamówień Publicznych i na stronie internetowej Urzędu (BIP) .

14 VII 2008 r. zamieszczono specyfikację istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej Urzędu (BIP) , w której podano skrócony 3 dniowy termin składania ofert.

Do projektu umowy zarówno w pierwszym jak i w drugim przetargu załączono zał. Nr 7 pod nazwą „obszary zagrożone podlegające ochronie” . Wynika z niego , iż zaznaczono do ochrony tylko „kawałki” miasta : teren wokół molo , Boh.W-wy do ul. Wesołej , załączona mapka kończy się przy ul. Parkowej , zaznaczono ul. Morską i Pl. Neptuna .

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia została podpisana przez Burmistrza . Otwarcie ofert ogłoszono na dzień 17 VII 08, w ślad za tym wpłynęła jedna oferta firmy Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie . Komisja zebrała się 18 lipca 08 i w protokole wpisała , że wpłynęła 1 oferta na kwotę 205 tys. zł. brutto . Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wezwano oferenta do uzupełnienia dokumentów ( zał. Protokół komisji przetargowej) . Z chwilą podpisania protokołu przez Komisję Przetargową wysłano wezwanie do uzupełnienia dokumentów z terminem 21.07.2008 r. . Dokumenty zostały dostarczone terminowo , zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało wysłane do oferenta 22 VII 2008 r. , w zawiadomieniu tym wskazano termin podpisania umowy na 30 VII 2008 r. . Zawiadomienie podpisane zostało przez Burmistrza i zgodnie z przepisami ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty zostało wywieszone na tablicy ogłoszeń 22 VII 2008.

30 VII 2008 r. została podpisana umowa o ochronę osób i mienia NR ZP/342/83/2008 pomiędzy Gminą Międzyzdroje a Konsorcjum Maritime Safety & Security sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie .

Pani Buk - Popowska oświadczyła , że od wszczęcia postępowania wszystkie procedury formalne zostały przeprowadzone zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych , skrócony termin wpisano w specyfikacji .

Analizując umowę o ochronie, Komisja Rewizyjna stwierdza , że - stanowisko KR:

  1. Z informacji na temat wykonywania zadań firma Maritime koncentrowała się przede wszystkim na ochronie promenady , a umowa opiewała na kompleksową ochronę miasta i gminy , paragraf 3, zgodnie z zał. Nr 7 do umowy.

  2. Zapis w paragrafie 3 „ w miesiącach lipiec i sierpień 2008 r.” musiał być tożsamy z zapisem we wzorze umowy do specyfikacji istnych warunków zamówienia , mimo że zadanie było wykonywane tylko przez dwa dni lipca 2008 r.

  3. Firma Maritime zgodnie z zapisem w umowie §3 pkt. 2 i 3 nie przedłożyła zamawiającemu planu systemu zarządzania bezpieczeństwem miasta , w tym planu ochrony, przedłożyła natomiast plan ochrony promenady w Międzyzdrojach.

  4. Zatrudniając firmę Maritime do m.in. zabezpieczania imprez organizowanych przez Urząd Miejski i MDK Gmina miała zaoszczędzić środki na ochronę imprez masowych. Jednak przy organizowaniu imprezy pod nazwą Weekend Olimpijski w zawartym porozumieniu Nr 04/Prom/08 w sprawie współorganizowania tej imprezy, zawartym między Gminą Międzyzdroje a Klubem Biegacza „Sporting”, wynika z § 4, że Gmina nie zobowiązała się do zabezpieczenia ochrony przez zatrudnioną już firmę Maritime , a w § 6 pkt. 5 współorganizator Klub Biegacza „Sporting” przyjmuje na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i porządek imprezy (załącznik porozumienie ) .

  5. Punkt 5 § 3 umowy zawęża teren ochrony do obszaru promenady , załącznik nr 7 do umowy (mapka).

  6. W §4 umowy zapisano, że zadanie w zakresie ochrony będzie polegało m.in. na prowadzeniu fizycznej i całodobowej ochrony w mieście i gminie, w szczególności monitorowania miejsc wymienionych w załączniku nr 7 do umowy, który znacznie ograniczał miejsca podlegające ochronie.

  7. Firma dostarczyła trzy raporty z działalności ochrony ( raporty w załączeniu).

  8. Nie został zrealizowany w terminie przez firmę zapis § 4 pkt.2 , czyli firma nie przedłożyła zamawiającemu stosownych planów w terminie 7 dni od dnia podpisania umowy.

Powyższe stanowisko poddano pod głosowanie. Za przyjęciem opowiedziało się 2 radnych.

  1. Rozparzenie bieżącej korespondencji ( brak )

  2. Zapytania i wolne wnioski .

  3. Zakończenie posiedzenia .

Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej zamknęła powiedzenia Komisji .

Na tym protokół zakończono .

Protokółowała ;
M.Nurkowska

5


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mirosława Nurkowska

Data wytworzenia:
18 wrz 2008

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
20 paź 2008, godz. 14:53

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
20 paź 2008, godz. 14:53