Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 08.09.2009r


41 protokół ze wspólnego posiedzenia

połączonych komisji

z dnia 08.09.2009 r.

  1. Otworzenie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

Posiedzeniu przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Spraw Komunalnych i Społecznych Beata Kiryluk. Na podstawie listy obecności, która stanowi zał. Nr 1 i 2 do protokołu Przewodnicząca stwierdziła wymagane quorum.

Stan KSKiS: 6 osób.

Stan KRGiB: 6 osób.

W posiedzeniu nie uczestniczyli: A. Kościukiewicz i A. Wróbel.

 

  1. Przedstawienie porządku posiedzenia.

 

Przewodnicząca Beata Kiryluk poinformowała, że na posiedzeniu nie obecni będą przedstawiciele Partnermedu.

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że w momencie pisania porządku obu stronom termin odpowiadał. Sytuacja zmieniła się kilka dni temu. Okazało się, że Pani Zaręba nie może skontaktować się ze współwłaścicielami. W związku z tym prosiła o wycofanie punktu z porządku obrad.

Radna Teresa Purgal zapytała, z czyjej inicjatywy wprowadzono ten punkt do porządku.

Pani Kiryluk wyjaśniła, że na prośbę Pana Burmistrza.

Pan Foltyński dodał, że decyzja, czy punkt będzie rozpatrywany należy do Rady. Burmistrz wykonał wcześniejsze zalecenia radnych. Pani Kuszewska określiła powierzchnię potrzebną do funkcjonowania gabinetu. stanowisko zostało przedstawione Partnermedowi, który miał się do tego ustosunkować.

 

Radny Rafał Wolny poinformował, że jako Przewodniczący ZGWW ma do przedstawienia informację dot. kwestii personalnych w Związku. W związku z tym radny zaproponował, aby do porządku wprowadzić punkt pn. informacja Przewodniczącego ZGWW na temat bieżącej działalności Związku.

Przewodnicząca KSKiS Beata Kiryluk zaproponowała, aby w miejsce punktu 4 wprowadzić punkt dot. wypracowania stanowiska w sprawie Państwa Sokół i Oleskich, którzy są obecni na posiedzeniu.

 

Pani Kiryluk poddała pod głosowanie proponowane zmiany:

  1. Wykreślenie punktu 4 z porządku obrad - Stan KSKiS: 6 osób, za przyjęciem komisja opowiedziała się 5 głosami za przy 1 głosie przeciwnym. Stan KRGiB: 6 radnych, za przyjęciem komisja opowiedziała się jednogłośnie 6 głosami za.

  2. Wypracowanie stanowiska w sprawie umowy dzierżawy Państwa Sokół i Oleskich jako punkt 4 w porządku obrad - Stan KSKiS: 6 osób, za przyjęciem komisja opowiedziała się jednogłośnie. Stan KRGiB: 6 radnych, za przyjęciem komisja opowiedziała się 5 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym się.

  3. Jako punkt 5 wprowadzić informację Przewodniczącego ZGWW na temat bieżącej działalności Związku.

Pozostałe punkty zmieniają swoją numerację. Przewodnicząca poddała pod głosowanie nowy porządek obrad. Stan KSKiS: 6 radnych, komisja opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem nowego porządku. Stan KRGiB: 6 radnych, za przyjęciem zmienionego porządku komisja opowiedziała się 6 głosami za, jednogłośnie.

  1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego połączonego posiedzenia komisji 25.06.09.

Z protokołem z dnia 25.06.2009 r. zapoznał się radny Janusz Piłat i Artur Duszyński. Protokół został przyjęty bez odczytywania. Przewodnicząca Beata Kiryluk poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu. Stan KSKiS: 6 radnych, komisja opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem nowego porządku obrad. Stan KRGiB: 6 radnych, za przyjęciem zmienionego porządku komisja opowiedziała się 6 głosami za, jednogłośnie.

  1. Wypracowanie stanowiska w sprawie umowy dzierżawy Państwa Sokół i Oleskich.

Radny Wójcik zapytał, czy w momencie kiedy Rada Miejska zgodziła się na rozbudowę lokalu o 1 kondygnację określała co tam ma dokładnie powstać.

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że miały tam powstać pomieszczenia socjalne dla pracowników bądź właścicieli. Organ wykonawczy w umowie dzierżawy musi zamieścić zapis dot. funkcji lokalu. Na chwilę obecną będzie to dzierżawa z możliwością wykupu działki. Po wykupie Gmina nie będzie ingerowała w sprawy lokalu. Wtedy jak najbardziej na piętrze będzie można zrobić pokoje pod wynajem. W studium został umieszczony zapis dot. funkcji mieszkaniowej. W planie pozostanie jedynie doprecyzować zapis.

Według radnego Drzewieckiego w studium nie ma takiego zapisu. Funkcja mieszkaniowa dot. tylko 3 terenów m.in. Pomeranii. Takie były rozmowy na ostatnim posiedzeniu.

Burmistrz wyjaśnił, że w umowie dzierżawy może być zawarte to co jest w obecnym planie. W umowie będzie zawarta klauzula, która będzie mówiła o tym, że do momentu uchwalenia nowego planu dla tego terenu dzierżawcy nie będą mogli wybudować lokalu. W obecnym planie są tam tereny zielone. Działka może zostać wydzierżawiona, ale budowa może rozpocząć się dopiero po zmianach.

Radna Teresa Purgal zapytała co oznacza zapis UTH.

Pan Gruntke wyjaśnił, że zapis oznacza funkcję usługowo - turystyczno - hotelową.

Czy po dodaniu w/w funkcji stawka dzierżawy zostanie zmieniona - zapytał radny Kazimierz Drzewiecki.

Burmistrz wyjaśnił, że stawka jest już określona i nie ulegnie zmianie.

Zastępca dodał, że stawka i tak została podniesiona do góry. Teraz wynosi 40 tys. zł rocznie. Wysokość dzierżawy ma zobligować w przyszłości do wykupu przez Państwa Oleskich działki. Przewidywany okres wykupu wynosi 9 lat. Oprócz tego Pan Sokół zwrócił się o możliwość poddzierżawienia lokalu, tłumacząc, iż ma to być zabezpieczenie na przyszłość, w wypadku kiedy działalności nie będzie już w stanie prowadzić. Jak tłumaczył Pan Sokół nie interesuje go wynajem kwater, ale możliwość poddzierżawienia w przyszłości lokalu.

 

STANOWISKO:

Rada Miejska pozytywnie opiniuje wprowadzenie zapisu dot. rozszerzenia działalności o usługi turystyczne i możliwość poddzierżawienia obiektu.

Stan KSKiS: 6 radnych, komisja opowiedziała się 4 głosami za przy 2 wstrzymujących się za przyjęciem stanowiska. Stan KRGiB: 6 radnych, za przyjęciem w/w stanowiska komisja głosowała: 5 głosów za przy 1 wstrzymującym się.

 

-------------------------stan radnych obecnych na posiedzeniu 11 osób-----------------------

 

 

  1. Informacja Przewodniczącego ZGWW na temat bieżącej działalności związku.

Tytułem wstępu głos zabrał Przewodniczący Związku Gmin Wyspy Wolin Pan Rafał Wolny. 20.07.2009 został opublikowany nowy statut ZGWW, nastąpi rozdzielenie funkcji przewodniczącego związku na przewodniczącego zgromadzenia i zarządu związku. Należy zmienić regulamin organizacyjny. Niedługo odbędą się nowe wybory na szefa Związku. Jak dotąd współpraca w Związku układa się pomyślnie i widać efekty współpracy. ZGWW doszedł do wniosku, że kandydat na szefa powinien być z Międzyzdrojów, by Gmina miała 2 głosy w zarządzie. Funkcja szefa będzie trwała tylko do końca tej kadencji. Teraz trzeba się zastanowić nad potencjalnymi kandydatami. Przewodniczącego zarządu wybiera zgromadzenie.

 

  1. Akceptacja skorygowanego projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzyzdroje z udziałem autora Marka Gruntke i członków Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

W spotkaniu uczestniczyli Przedstawiciele Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w osobach: Anna Siekierska, Elżbieta Buszyńska, Urszula Pyzik, Maciej Siekierski i Rafał Ziółkowski..

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Sutyła zapytał, czy wnioski z poprzedniego posiedzenia komisji zostały uwzględnione w studium.

Pani Pyzik wyjaśniła, że wszystkie zmiany zostały uwzględnione.

 

Głos zabrał Pan Gruntke. Istotnych zmian w projekcie studium nie ma. Wprowadzony został tor wodny do Zalesia i Świnoujścia. Po za tym zapis UTH został zmieniony na MUT, czyli budynki mieszkalno - usługowo - turystyczne do 15 i powyżej 15 kondygnacji.

Zdaniem radnego Kazimierza Drzewieckiego należy zmienić kolejność liter w zapisie MUT, aby funkcja mieszkaniowa nie była funkcją dominującą.

Radny Roman Pawłowski uważa, że Gmina powinna mieć wpływy z tytułu usług hotelowych.

Burmistrz wyjaśnił, że w hotelach pojawi się funkcja bardziej dominująca.

 

Przewodnicząca zarządziła 5 minut przerwy.

Po przerwie…

 

Według radnego Adama Jakubowskiego miasto musi mieć coś czym będzie mogło przyciągać ludzi. Nowoczesne hotele, o wysokich standardach będą przynosiły zyski do budżetu, tym bardziej, że hotele będą płacić cały rok za swoją działalność. Gmina musi stwarzać nowe atrakcje choćby z powodu turystów.

Burmistrz dodał, że ludzie chcą aby infrastruktura była lepsza. Aby tak się stało to miasto musi zacząć inwestować, a wtedy będzie można przeprowadzać remonty dróg, chodników.

Głos zabrał Pan Rafał Ziółkowski. W studium i w planie zawsze można uwzględnić specyfikę miejsca. Jeżeli inwestor zapłacić sporą kwotę za działkę to na pewno nie wycofa się, nie chcąc utracić powierzchni. Wiadomo, że inwestycja musi się zwrócić, także funkcja mieszkaniowa nie będzie rozpowszechniona w całym hotelu, który musi zarabiać.

Pani Siekierska dodała, że studium jest ogólnym wyznacznikiem do dalszych prac. Dopiero szczegóły zostają zawarte w planie miejscowym, który będzie weryfikował funkcje na danym obszarze. Po za tym to Rada ma ostatnie zdanie w kwestii uchwalenia planu.

Radny Drzewiecki wyjaśnił, że chodzi tylko o zmianę kolejności liter w wyrazie MUT.

Radny Wójcik zwrócił uwagę, że w studium nie zostały ujęte ścieżki rowerowe do Wapnicy. Pokazane są tylko ścieżki do Wisełki i Świnoujścia.

Pan Gruntke wyjaśnił, że ścieżki zostały opracowane, tylko radni posiadają wersję mapy z przed kilku dni. Na najnowszej wersji mapy ścieżki zostały ujęte.

Przewodnicząca udzieliła głosu Pani Danucie Peryt, która ma pytanie w związku z omawianym studium.

Na ul. Polnej jest zapisana funkcja pensjonatowa. Co to oznacza - zapytała Pani Peryt.

Pani Pyzik wyjaśniła, że w zapisie chodziło o ul. Nowomyśliwską. Została pomylona ulica, ale zostało to już skorygowane.

W kwestii ul. Polnej, Pan Piłat zapytał jaka jest teraz możliwość wysokościowa budynków.

Pani Pyzik wyjaśniła, że kiedy nie ma planu na dany obszar to wydanie decyzji o warunkach zabudowy opiera się na ustawie. Po za tym decyzje przygotowuje projektant zgodnie z przepisami i analizą terenu. Jeżeli w przestrzeni kilku metrów znajduje się budynek o wyższych parametrach, wtedy można w decyzji posłużyć się jego wysokością i w decyzji na podstawie tego budynku wyznaczyć wysokość innego.

Rozmawiając nad studium radny Drzewiecki zapytał na jakim etapie stanęła sprawa ogrodów działkowych.

Burmistrz poinformował, że organ wykonawczy zastanawia się jak uwłaszczyć ten teren. Jest to zadanie dosyć skomplikowane. Kancelaria już nad tym pracuje. Chcemy, żeby na tym terenie panowała funkcja mieszkaniowa z tego względu, że dużo osób tam mieszka. W studium jest już zmieniony zapis, ale trzeba jeszcze zmienić zapis w planie miejscowym dla tego terenu.

Pan Gruntke dodał, że będzie to funkcja ogrodów rodzinnych, a nie działkowych.

Rada Miejska pozytywnie zaopiniowała projekt studium. Stan KSKiS: 6 radnych. Komisja pozytywnie zaopiniowała studium, 6 głosami za, jednogłośnie. Stan KRGiB: 6 osób. Za pozytywnym przyjęciem studium komisja opowiedziała się jednogłośnie, 6 głosami.

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji. (brak)

  2. Zapytania i wolne wnioski.

 

W ramach wolnych wniosków komisje przystąpiły do wytypowania kandydatur do konkursu powiatowego.

 

  1. Zakończenie posiedzenia.

Przewodnicząca KSKiS Beata Kiryluk zakończyła wspólne posiedzenie łączonych komisji. Na tym protokół zakończono.

 

Protokółowała:

S. Jakubowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Sylwia Jakubowska

Data wytworzenia:
09 wrz 2009

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
15 gru 2009, godz. 14:06

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
04 sty 2010, godz. 11:07