Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 13.02.2007r


Protokół z 3 wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej

w dniu 13 lutego 2007 r.

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum .

Przewodniczący otworzył posiedzenie wspólnych komisji Rady Miejskiej przed sesją Rady Miejskiej . Prowadzenie posiedzenie objął Przewodniczący Rady Pan Roman Pawłowski . Na podstawie listy obecności stwierdziła wymagane quorum . Lista obecności stanowi zał. Nr 1 i 2 do protokołu .

  1. Przedstawienie porządku obrad.

Sesja nadzwyczajną została zwołana na wniosek Burmistrza . Spotkaliśmy się dla jednego tematy związanego z przygotowaniem projektu uchwały . Zatem jakiekolwiek zmiany w porządku może wprowadzać jedynie Burmistrz .

Porządek stanowi zał. Nr 3 do protokołu .

  1. Projekt uchwały w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe transportu zbiorowego na terenie Gminy i Miasta Międzyzdroje.

Burmistrz nawiązując do zagadnienia powiedział , że sprawa ta wielokrotnie była poruszana przez radnych i dzisiaj znowu wróciła . Było szereg wątpliwości i to wcale nie jest tak , jak to Pan Karapulka przedstawia w artykułach prasowych . Tymczasem Rada i Burmistrz zmierza w jednym kierunku , znalezienia narzędzi prawnych , aby umożliwić pomoc naszemu przewoźnikowi . Musieliśmy powziąć wiedzę na temat sprawy , co do której prawnicy mieli wątpliwości i nikt tutaj nie gra na zwłokę . Okazuje się , że uchwała z roku 2003 nie przewiduje takich ulg . Dysponujemy opinią prawną w tym zakresie , która zostanie przedstawiona radnym .

Pan Maciej Skotarczak zreferował zagadnienie , które od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji .

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zapewnienie transportu zbiorowego jest zadaniem własnym Gminy .Ustawa o transporcie drogowym wskazuje na pojęcie komunikacji miejskiej w granicach miasta lub poza granicami miasta , jako lokalnego transportu zbiorowego .

Zawarte został jedno porozumienie pomiędzy gminami z 30 VI 2005 r. pomiędzy Świnoujściem a Międzyzdrojami , powierzając komunikację spółce miejskiej ze Świnoujścia Prawidłowość jego zawarcia jest dyskusyjne , niemniej jednak nie można uznać , że jest ono nieważna choć obarczone wadliwością . Nikt tego nie zaskarżył i jest to porozumienie funkcjonujące . Została podpisana również umowa pomiędzy komunikacją autobusową a Gminą , która zawiera zapis , że zrezygnowała z jakichkolwiek roszczeń czy dopłat . Przewoźnika , który wykonuje komunikację miejską mamy jednego i nie jest to jednak Pan Jan Karapulka . Pan Mecenas zaproponował , że możemy wprowadzić ceny urzędowe na przewozy w transporcie zbiorowym ( przewóz w ramach miasta , miasta i gminy oraz sąsiadujących gmin ) Chodzi o art. 18 a o transporcie drogowym i 3 ustawy o ustawowych ulgach . Ulgi możemy zwracać w drodze umowy , uchwała z 2003 roku wprowadzała jedną cenę . Uważa zatem , że musimy wprowadzić ulgi , a przewoźnik podpisze umowę w tym zakresie , które zobowiążą go do ich stosowania . W ramach komunikacji miejskiej nie ma ulg , które należy uwzględniać , definiuje to art. 18 a i muszą być respektowane . Inne natomiast wówczas jeśli będzie podpisana umowa , która musi być podpisana umowa . Uchwała jest podstawą do tej umowy . Uchwała została zaprojektowana tak , że mówimy o cenach urzędowych . Pan Karapulka nie spełnia ustawowej definicji komunikacji miejskiej , dlatego lokalny transport zbiorowy będzie właściwy dla tej sytuacji . Wówczas działalność ta spełni warunki .

Pan Karapulka - wiemy o tym , że porozumienie jest nieważne . Zostawmy to na tym etapie i nie rozszerzajmy tego dalej .

Zdaniem pana Burmistrza Pan Karapulka obala cały wywód dążący do przyznania zainteresowanemu środków , wprowadzamy nawet definicje na korzyść sprawy , tymczasem Pan Karapuka upiera się , że jest porozumieniem i obala całą definicję.

Przewodniczący RM - jest wola Rady i to jest ważne , zwrócił się do Pana Karapulki

Istotą porozumienia jest to , że jedna Gmina oddaje drugiej coś w ramach wzajemnych usług .

Środki zostaną wypłacone po podpisaniu umowy z chwilą ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Woj. Zachodniopomorskiego . Podstawą będzie art. 18 a ustawy Kwoty będą rozliczane wg rozliczeń nadwyżki czy niedopłaty będą rozliczane . Pan Mecenas nie przewiduje faktury ponieważ Gmina niczego nie nabywa , odbywa się to na zasadzie umowy .

Zdaniem Pani Skarbnik powinna być faktura ponieważ konsultował to z RIO

Radny Adam Jakubowski zwrócił uwagę na zapis paragrafu 3 kogo to obejmuje .

Radna Teresa Purgal wyjaśniła , że obowiązek szkolny jest do 18 roku życia , obejmuje to młodzież uczącą się , można ew. zmienić na zapis np. do zakończenia nauki .

Radna Teresa Purgal zaproponowała , aby zmienić zapis w paragrafie 3 zdefiniowanie zapisu poprzez zapis : młodzieży uczącej się w szkołach średnich i wyższych legitymujących się legitymacją szkolną , bądź legitymacją studencką .

Radca Prawny : dzieciom i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym , a także uczącej się w szkołach średnich oraz wyższych nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia .

Radna Beata Kiryluk zapytała czy w związku z tym zwiększy się komfort jazdy w autobusach tej linii .

Pan Karapulka odpowiedział , że środki niezbędne do funkcjonowania to potężne środki , na pewno to co uzyska nie wystarczy na zakupienie nowego mercedesa , dlatego nie Mozę tego obiecać . Autobusy z których korzysta przechodzą co 1/2 roku przegląd , który jest miarodajny jeśli chodzi o korzystanie z nich .

Na pytanie co ze zniżkami dla rencistów i emerytów poinformowano , że regulują to inne ustawy , wobec tego zapytała Radna Teresa Purgal nie należy tego zapisać ?

Przewodniczący RM poinformował o konsekwencjach finansowych jakie będą miały miejsce w takiej sytuacji .

Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek dot . poparcia przyjęcia projektu uchwały z autopoprawkami w paragrafie 3 odnośnie zapisu : Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 4 do 7 , młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym oraz młodzieży uczącej się w szkołach średnich i wyższych , jednakże nie dłużej nić do ukończenia 26 roku życia , za przyjęciem 14 radnych 1 osoba wstrzymała się od głosu .

4.Wolne wnioski i zapytania.

Poinformował , że Pan Gołos zainteresowany jest porządkowaniem amfiteatru , robi to w trosce o estetykę , niczego nie oczekuje w zamian . Poprosił o spotkanie z radnymi , proponując piątek , godzina do uzgodnienia . W spotkaniu winna uczestniczyć również Pani Dyrektor MDK .

W kwestii TV Kabel Przewodniczący odczytał korespondencję w tej sprawie prosząc o zdecydowane stanowisko radnych w tym zakresie . Zdaje sobie z tego , że Przewodniczący ponosi konsekwencje pewnych poczynań, ale jest na to przygotowany . Ustaliliśmy , że sesje będą transmitowane i będziemy zapraszali TV kablową . Jeśli natomiast chodzi o wspólne posiedzenia komisji chciałby mieć jasne stanowisko :

W tym zakresie wypowiedzieli się - radny Wiesław Kotwica , który stoi na stanowisku , że należy hołubić TV i wysyłać jej zaproszenie , gdyż obradujemy na jawnych posiedzeniach i powinniśmy być zainteresowani , aby ludzie mogli przysłuchiwać się temu co się dzieje na posiedzeniach .

- Radny Michał Sutyła wydaje się , że decyzja jak została podjęta odnośnie konsultowania z przewodniczącymi komisji jest dobrym rozwiązaniem .

Dyskusja została przerwana , aby powrócić do niej w stosownym momencie .

  1. Zakończenie posiedzenia .

Przewodniczący zakończył posiedzenie wspólnych komisji Rady Miejskiej , informując , że sesja odbędzie się z 40 min opóźnieniem .

Na tym zamknięto posiedzenie .

Na tym zakończono .

Protokółowała :

M.Nurkowska

2


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mirosława Nurkowska

Data wytworzenia:
13 lut 2007

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
26 paź 2007, godz. 09:27

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
26 paź 2007, godz. 09:28