Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 2.10.2008r


Protokół z 30 posiedzenia

połączonych komisji

w dniu 02.10.2008

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji Spraw Komunalnych i Społecznych Beata Kiryluk, wybrana przez radnych na prowadzącą posiedzenie w dniu 02.10.2008 otworzyła wspólne posiedzenie komisji i stwierdziła quorum. Lista obecności stanowi zał. nr 1 i 2 do protokołu.

Obecnych: 12 radnych.

Nieobecni: Kazimierz Drzewiecki, Mateusz Bobek, Adam Wróbel.

Spóźnieni: Andrzej Kościukiewicz, Roman Pawłowski.

  1. Przedstawienia porządku posiedzenia. (zał. nr 3)

Na wniosek Pana Burmistrza do porządku wprowadzono punk w sprawie zajęcia stanowiska w sprawie budowy Diamond Tower (punkt 5 porządku).

Za przyjęciem radni opowiedzieli się jednogłośnie.

Pozostałe punkty zmieniają numerację:

6. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.

7. Zapytania i wolne wnioski.

8. Zakończenie posiedzenia.

Porządek poddano pod głosowanie, głosów ,,za” 8 (jednogłośnie).

  1. Przyjecie protokołu z poprzedniego połączonego posiedzenia komisji (19.09.2008r.).

Z protokołem z poprzedniego połączonego posiedzenia komisji zapoznał się radny Janusz Piłat i radna Beata Kiryluk. Protokół został przyjęty bez odczytywania jednogłośnie.

  1. Prezentacja koncepcji rewitalizacji zabudowy pasa nadmorskiego Gminy Międzyzdroje ( kontynuacja).

Koncepcję przedstawił Pan Rafał Ziółkowski. Rewitalizacja to kompleksowy program działań np. modernizacji zabudowy i przestrzeni publicznych, rewaloryzacja zabytków na wybranym obszarze, najczęściej dzielnicy miast powiązanym z rozwojem gospodarczym i społecznym. Rewitalizacja jest połączeniem działań technicznych z programem ożywienia gospodarczego ( działania na rzecz rozwiązywania problemów społecznych tj. przestępczość, bezrobocie). Program rewitalizacji to plan naprawczy zdewastowanych części miasta, które są zdegradowane . Ideą tego przedsięwzięcia jest poprawa warunków życia ludzi. Cele jakie zostały postawione dotyczą modernizacji kurortu jakim są Międzyzdroje i pozytywnych ich skutków tj. lepszy byt ludzi, bezpieczeństwo, zarobki, konkurencja. Koncepcja rewitalizacji koncentruje się na zagadnieniach ładu przestrzennego i uwarunkowań stanu władania nieruchomościami oraz prawa miejscowego i realności proponowanych rozwiązań. Koncepcja rewitalizacji opiera się głównie na linii brzegowej pasa Międzyzdroje i jej granic administracyjnych potencjalnie najbardziej aktywnych gospodarczo. W koncepcji zostały uwzględnione wszystkie przedsięwzięcia i inwestycje, jakie realizuje Gmina. Numery działek, ich powierzchnie, wymiary i odległości również zostały wzięte pod uwagę. Opracowanie służy do uchwalenia studium uwarunkowań. Obecnie studium jest w trakcie zmian przy współpracy z Panem Gruntke. Celem jest doprowadzenie do rozwoju przestrzennego Międzyzdrojów, ciągłość przestrzeni publicznych, ciągów pieszych i komunikacji samochodowych.

Podczas opracowywania projektu odbyły się konsultacje w sprawie miejsc zielonych ze służbami konserwacji zabytków w Szczecinie, które nie mają formalnych podstaw prawnych do uzgadniania obiektów innych niż działki wpisane do ewidencji służb konserwatora zabytków. Zachodnia strona miasta posiada przypadkowy rozrzut zabytków, dlatego z tej strony trudno jest kontynuować linie zabudowy. W koncepcji rewitalizacji jest uwzględniony stan prawny procedur postępowania w zakresie lokalizowania inwestycji na istniejących terenach zielonych, wydm. Każdy inwestor musi występować o ustalanie warunków wpływu inwestycji na środowisko. Warunki te określają w jaki sposób inwestor ma przygotować projekt. Inwestor jest zobowiązany do inwentaryzowania i przedstawienia szczegółowej oceny raportu oddziaływania na środowisko, dlatego potrzebna jest inwentaryzacja. 5 sierpnia 2008 r. odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy Międzyzdroje z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, związane z koncepcją rewitalizacji. Urząd Morski wyraża zgodę na wybudowanie kładek, co sprzyja ochronie wybrzeża, na terenie pasa nabrzeżnego jak i wybudowanie ścieżek pieszo - rowerowych. W projekcie zostało uwzględniona rozbudowa obecnego molo. Urząd Morski zaproponował użyć do tego celu nowoczesną technologię tzn. połączyć kamienie pianką polirutanową co umożliwia wsiąkanie wody w szczeliny. Budowa pawilonów i tarasów na kładkach ma być wykonana metodą szkieletową, żeby ułatwić poruszanie się po niej. W projekcie znalazły się również obiekty hotelowe, powstałe na terenie sezamu, feniksu, gryfa I. Oprócz tego w pasie nadbrzeżnym przewiduje się powstanie galerii handlowej.

Koncepcja rewitalizacji opiera się głównie na istniejących stanach władania. W rejonie molo istniejące przejście publiczne znajduję się na terenie obiektu sezam. Koncepcja uwzględnia parcelacje, czyli podział nieruchomości służący do wydawania decyzji o warunkach planowania inwestycji, co w przyszłości ułatwiło by wydzielanie gruntu.

Kontynuując temat Pan Ziółkowski zwrócił uwagę, że w promocji miasta nie zostały uwzględnione tereny zielone. Stąd też w koncepcji znajduje się dużo miejsc zielonych. W Międzyzdrojach brakuje przestrzeni publicznych o charakterze miejskich, które pełniłyby rolę centralną, reprezentacyjną. Są to tereny prestiżowej zabudowy. Obecnie takim budynkiem jest hotel Amber Baltic. Pozostała zabudowa składa się z małych kiosków, baraków . W koncepcji proponowana jest zmiana wizerunku na rzecz wykształcenia centralnej przestrzeni urbanistycznej - FORUM MOLO , która będzie odróżniała Międzyzdroje od małych miejscowości turystycznych, gdzie również jest zabudowa parterowa. Cały teren pasa nadbrzeżnego forum molo został podzielony na tzw. bulwary (bulwar molo, promenada gwiazd oraz bulwar lat 30-stych).

W okolicy forum molo znajdują się bardzo podobne architektonicznie budynki, przez co Międzyzdroje mają charakterystyczną zabudowę. W koncepcji zostały uwzględnione budynki o różnej formie architektonicznej, tworzące przestrzeń urbanistyczną. Każdy bulwar posiada inną zabudowę i cechy charakterystyczne, które mają urozmaicić formę architektoniczną miasta. Bulwar molo skupiać się będzie wokół hotelu Aurora. Molo i hotel usytuowany obok niego mają mieć podobną zabudowie i styl jak Aurora. Bulwar promenada gwiazd natomiast skupiać się będzie wokół hotelu Amber Baltic. Ma przypominać, że Międzyzdroje kojarzą się z festiwalem gwiazd, wypoczynkiem i rekreacją. Z kolei bulwar lat 30-stych kojarzyć ma się ze starą zabudową, jaką kiedyś posiadały Międzyzdroje. Otwierać ją będzie hotel powstały w miejscu obiektu sezam, a kończyć się będzie obiektem na miejscu gryf I. Koncepcja zakłada powstanie ciągów pieszych i rowerowych oraz kładek na koronach wydm o szerokości 3 metrów. Na powstałych kładkach ma być zbudowany ciąg pieszy, aby turyści spacerując kładką mogli podziwiać morze. Na kładkach miałyby się znajdować tarasy widokowe i pawilony przeniesione z plaży bądź promenady. Kładka i tarasy mają na celu zwiększyć atrakcyjność miasta. Mają również ułatwić poruszanie się po promenadzie. Stąd pomysł na zrobienie trzech ciągów.

-------------na posiedzenie przyszedł radny Andrzej Kościukiewicz, stan 10 radnych-------

10 minut przerwy….

Po przerwie.

Radny Piłat zapytał czy miejsc zielonych proponowanych w koncepcji nie jest zbyt dużo. To wiąże się z dużymi kosztami w ich utrzymaniu. Koncepcja opiera się na budowie nowych obiektów, zatem co się stanie z budynkami takimi jak Bałtyk.

Pan Ziółkowski wyjaśnił, że zieleń ma wzmocnić promocję miasta. Koncepcja ma stworzyć miasto o prestiżowej zabudowie. Kiedy zagospodaruje się teren wzdłuż całej promenady i stworzy się odpowiednią zabudowę inwestorzy zaczną budować nowe obiekty, bądź wyremontują obecne takie jak Bałtyk.

Czy ciąg pieszo-rowerowy będzie ze sobą połączony? - zapytał radny Jakubowski.

Pan Inżynier zaznaczył, że projekt opiera się na ciągłości, która ma zostać zachowana.

Na pytanie dot. dziko rosnącej zieleni, czy będzie to wyglądało tak samo jak na projekcie, Pan Ziółkowski wyjaśnił, że pomysł takiego zagospodarowania zieleni w formie kładek jest zaczerpnięty ze Świnoujścia. Jest zgoda Urzędu Morskiego na odpowiednie zagospodarowanie zieleni (np. przesadzanie, wycinanie).

Pan Inżynier Rafał Ziółkowski przedstawił koncepcję zagospodarowania lasu zachodniego. Jedna z możliwości opiera się na całkowitej modernizacji i budowie nowych obiektów hotelowych, bądź apartamentowych. Natomiast druga koncepcja polega na zostawieniu lasu w formie obecnej. Jeżeli dojdzie do skutku pierwszy pomysł, obszar zostanie podzielony na dwie części. Będzie to bulwar plaża, na którym będzie możliwość stworzenia miejsc pod inwestycje. Z kolei drugi obszar byłby to teren leśny, przeznaczony do wypoczynku i rekreacji.

Przewodniczący Michał Sutyła zapytał jaka jest koncepcja zagospodarowania terenu gryf III. Pan Inżynier wyjaśnił, że na tym miejscu miał by powstać 3 kondygnacyjno obiekt przeznaczony na galerie, wystawy, konferencje.

  1. Zajęcie stanowiska w sprawie budowy Diamond Tower w Międzyzdrojach.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Sutyły Rada powinna podjąć stanowisko na sesji, która odbędzie się 9 października 2008 r.

-------------na posiedzenie przyszedł radny Roman Pawłowski, stan 11 radnych-------

WNIOSEK:

------------------ Na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach w dniu 02.10.2008 r., pozytywnie zaopiniowano projekt budowy obiektu hotelowego ,,Diamond Tower, usytuowanym na terenie Promenada Gwiazd 5 ( była Pomerania), o wysokości nie mniej niż 15 kondygnacji, projektu zaprezentowanego na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu 24.09.2008r. -----------------------

Wniosek poddano pod głosowanie. Za przyjęciem radni opowiedzieli się jednogłośnie.

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.

Przewodniczący Michał Sutyła odczytał bieżącą korespondencje. Wpłynęła decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego dot. zniesienia zakazu zamknięcia kąpieliska Międzyzdroje.

------------------z posiedzenia wyszedł radny Piotr Wójcik. Stan radnych 10 osób.--------

  1. Zapytania i wolne wnioski.

Radny Adam Jakubowski wystąpił z propozycją wyjazdu do sąsiadującej gminy w sprawie porównania stanu ukwiecenia miasta.

Jakie są informacje dot. budowy Polo Marketu w Międzyzdrojach- zapytał Pan Janusz Piłat. Wiceburmistrz poinformował, że do końca tygodnia ma zostać podpisana umowa z dzierżawcami obecnego targowiska miejskiego. Planowana inwestycja rozpocznie się w połowie przyszłego roku.

  1. Zakończenie posiedzenia.

Na tym zakończono posiedzenie połączonych komisji.

Protokołowała:

S. Jakubowska

4


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Sylwia Jakubowska

Data wytworzenia:
02 paź 2008

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
09 gru 2008, godz. 08:47

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
09 gru 2008, godz. 08:47