Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 22.02.2007r


Protokół z wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej

w dniu 22 lutego 2007 r.

  1. Rozpoczęcie posiedzenia i stwierdzenie quorum .

Przewodniczącym posiedzenia został Roman Pawłowski, który otwierając wspólne spotkanie wszystkich komisji na podstawie listy obecności stwierdził wymagane quorum. Nieobecny radny Andrzej Kościukiewicz, radna Beata Kiryluk spóźni się. Lista obecności stanowi zał. nr 1 do protokołu.

2.Przyjęcie zaproponowanego porządku posiedzenia.

Do porządku posiedzenia radna Teresa Purgal zaproponowała wprowadzenie punktu dot. wypracowania stanowiska w sprawie wniosku Klubu Biegacza „Sporting”.

Burmistrz jednak wyjaśnił, że w świetle najnowszych ustaleń sprawa ta nie będzie omawiana na sesji, gdyż zapytanie w tej sprawie zostało skierowane do RIO, a Kolegium RIO zbiera się dopiero 7 marca br., Pani Skarbnik podpisze natomiast zabezpieczenie w momencie przedstawienia opinii w tej sprawie.

W związku z powyższym Radna Teresa Purgal wycofała swój wniosek do przedłożonego porządku, uzyskując zapewnienie, że zapytanie do RIO zostało sformułowane zgodnie z opinia komisji RGiB .

Wobec powyższego porządek uznaje się za przyjęty w zaproponowanej formie, stanowi on zał. Nr 2 do protokołu.

3.Przyjęcie protokołów z poprzednich wspólnych posiedzeń ( 22 i 23.01. 2007 r.)

Przewodniczący omówił uwagi wniesione do protokołów i poddał po głosowanie 2 protokoły:

- z 22 stycznia 2007 r. (z protokołem zapoznali się radni Michał Sutyła oraz Adam Jakubowski nie wnosząc uwag) - protokół uważa się za przyjęty bez odczytywania .

- protokół z 23.01.2007 r. (z protokołem zapoznał się radny Kazimierz Drzewiecki wnosząc poprawkę do swojej wypowiedzi) protokół uważa się za przyjęty bez odczytywania .

W posiedzeniu Komisji uczestniczył Starosta powiatu pan Czapkin, który wyraził wdzięczność za to , że dzięki decyzji radnych Rady Miejskiej , która dołożyła zdecydowaną część środków , będzie realizowana droga Wicko - Lubin . Poinformował również , że Starosta przejmuje na siebie całą organizację w tym zakresie . Finalizuje także sprawę dot. przekazania dróg powiatowych znajdujących się w obrębie Gminy , a będących dotychczas drogami powiatowymi . Wszystko to znajduje się na etapie uzgadniania, niektóre z tych dróg są dochodowe . Powiat jest aktualnie po przeglądzie mienia Skarbu Państwa, niektóre nieruchomości w środku miasta wymagają uporządkowania , ale stanowisko jest takie , aby Skarb Państwa pracował zgodnie z polityką miasta , a Gmina aby miała decydujący głos w tym zakresie . Należy się jednak liczyć z tym, że zamiennie trzeba będzie oddać niektóre nieruchomości w zamian za inne.

Przekazanie dróg nastąpi do III kw. br., a od 1 stycznia 2008 r. przejmiemy drogi na swoją ewidencję - dodał Pan Tadeusz Konopacki

Prośba do pana Burmistrz , aby przedstawił radzie informację odnośnie terenów Skarbu Państwa , które mogą być przedmiotem różnych pertraktacji ( radny Michał Sutyła)

4.Omówienie koncepcji zagospodarowania pasa technicznego wybrzeża morskiego i możliwość wpływania gminy na zagospodarowanie tego pasa ( spotkanie z Głównym Inspektorem Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie).

Pas techniczny to bardzo atrakcyjne miejsce i ważne jest, aby wiedzieć co można a czego nie można . Do tej pory trochę demonicznie przedstawiano wizerunek Urzędu Morskiego jakoby nic się nie dało tam załatwić - powiedział Przewodniczący RM , prosząc o zabranie głosu Pan Piotra Domaradzkiego , który omówił zadania Urzędu Morskiego , w tym zakres dotyczący ochrony wybrzeża .

Pas techniczny jest własnością Skarbu Państwa , a Urząd Morski nie jest właścicielem , prowadzi tam jedynie administrację . Pas techniczny może być wykorzystywany na inne cele za zgodą Urzędu Morskiego , ale o tym decyduje Urząd w oparciu o istniejące przepisy ochrony , wskazując często inne miejsce , właściwsze do danych celów . To , że Urząd jest demoniczny nie jest prawdą , protestuje się przeciwko koncepcjom tylko wówczas jeśli coś może skończyć się źle dla osoby zainteresowanej .

Radny Kazimierz Drzewiecki złożył uwagi do planów Promenady Wschodniej i Zachodniej odnośnie przejść na plażę i otrzymał bardzo rozbieżne odpowiedzi od pana Grundke i Urzędu Morskiego .

Pan Domaradzki wyjaśnił , że pas techniczny jest w części objęty statusem terenów leśnych , nie można tam wznoście zabudowy bez wylesienia . Zatem jest to kwestia szczegółów , o które miejsca chodzi i czy wymaga to procedury wylesienia .

Radny M.Flotyński zapytał o zjazd na plaże przy ul. Cichej i w okolicach radaru , czy istnieją jakieś przeszkody , aby tam powstał ?

Odp. Przesunięcie zjazdu w inne miejsc jest możliwe , ale wymaga nowego projektu , który przesuwa całą inwestycję w czasie .

Pan Konopacki stwierdził , że zmiana miejsca jest bardzo kłopotliwa, poza przesunięciem w czasie również z innych względów .

Radny Michał Sutyła przybliżył tę sprawę , która zaistniała na komisjach . Istnieje tam idealna możliwość , aby zjazd który faktycznie istnieje był właściwym zjazdem na plażę. Jest to bardzo sensowne rozwiązanie i być może należy się jednak pokusić o zrobienie tego , choćby nawet ze względu na ścieżkę rowerową .

Radny Michał Sutyła osobiście wniósł swoje uwagi do planu w odniesieniu do przejścia wschodniego i zachodniego .

Pan Domaradzki wyjaśnił, że władze konsultowały wybudowanie zjazdu z Urzędem Morskim jednak chodzi o to, że nie jest bez znaczenia gdzie ma powstać taki zjazd , musi być tam gdzie będą wznoszone obiekty , bądź będą odbywały się imprezy .

Pan Burmistrz dodał, że kwestia oceny które miejsce jest lepsze jest bardzo subiektywna . Jedyny właściwy kierunek rozwoju Międzyzdrojów to kierunek zachodni zatem nic nie stoi na przeszkodzie , aby to przejście tam powstało . Natomiast skoro już tak wiele zostało zrobione przy aktualnym zjeździe uważa , że należy go realizować szczególnie , że jest to miejsce bliżej molo i bliżej centrum. W piśmie z 2004 r. wskazano lokalizację na Cichej.

Radny Michał Sutyła przypomniał , że na odcinku plaży mamy 2 zjazdy ; przy molo i przy radarze , które spełniają warunki odnośnie wjechania tam ciężkiego sprzętu . Będzie się to działo z mniejszą kolizją dla wypoczywających tam ludzi .

Starosta przypomniał, że niejednokrotnie zwracano uwagę na brak dojazdu karetek do plaży , a karetka musi dojechać tam gdzie są ludzi , a nie odwrotnie .

Radny Wiesław Kotwica przypomniał , że pierwotnie zjazd miał być koło Hotelu „Amber Balic” , skoro już wszystko mamy do realizacji zjazdu - realizujmy go i nie czekajmy z planem .

Na pytanie , czy UM będzie partycypował w kosztach Pan Domaradzki odpowiedział , że wcześniej miało być to 50 na 50 % , dzisiaj sytuacja się zmieniła , zmieniły się priorytety i niestety nie mieszczą się tam zjazdy . Gmina zdecydowała się , że wykona to sama a UM być może również z tego skorzysta .

Wiceburmistrz uważa , że Urząd Morski jest bardzo otwarty , wybór zjazdu na Cichej nie jest przypadkowy , zostało to przemyślane przy udziale architektów z uwzględnieniem ważnych walorów lustra wody , szerokości plaży itp. Wszystko jest przed nami , możemy realizować inne przejścia jeśli starczy sił i środków , nie róbmy z tego problemów , nie było tam żadnej kolizji w uzgodnieniach .

Przewodniczący przywołał do porządku radnych, którzy dyskusję sprowadzili do sprawy przejścia , tymczasem goście z Urzędu Morskiego przyjechali nie tylko w tej sprawie .

Pani Duszyńska z Urzędu Morskiego dodała , że opracowania są bardzo mocno zaawansowane zaapelowała do radnych , aby szybko uchwalić plany ponieważ dają one duże spektrum możliwości i decyzyjności . Tymczasem uruchomienie kolejnego zjazdu wstrzymuje procedurę planistyczną , róbmy wszystko bardziej kompleksowo w skali miasta i nie hamujmy działań , gdyż jest to wszystko bardzo mocno zaawansowane . Wstrzymywanie jakichkolwiek procedur , to kolejne kilka miesięcy .Można dokonać zmian bardziej kompleksowo , poprzez zmiany do planu .

Obszar pasa nadbrzeża został uznany zgodnie z ustawą za zagrożenie powodziowe , a z tego wynikają różne inne obowiązki np. decyzje , chodzi tutaj o procedurę lokalizacyjną , co nie jest bez znaczenia przy uzyskiwaniu decyzji .

Burmistrz : każdy ma prawo mieć swoją wizję , ale uchwalmy plany , aby inwestorzy mogli realizować swoje przedsięwzięcia , nie przeciągajmy tego w czasie . Zawsze doraźnie możemy wszystko zmienić .

Pan Gruntke wyjaśnił jak wyglądały uzgodnienia w zakresie usług przyplażowych , jedynie mogły się one ograniczać do w-c , przebieralni , sanitariatów , przebieralni , chodzi o tereny oznaczone symbolem 12 U i 11 U , są to obszary położone w pasie technicznym . Natomiast są tylko dwa tereny przyplażowe na mały handel czy gastronomię .

Pan Gruntke wspomniał również , że w odniesieniu do planowanego w Międzyzdrojach uzdrowiska nie należy ograniczać terenów zielonych .

Usługi wchodziłyby na tereny sklasyfikowane jako leśne - dodali przedstawiciele Urzędu Morskiego i nie można tego tam lokować .

Pan Cykalewicz: do Międzyzdrojów najeżdża wiele ludzi i nie należy ograniczać przestrzeni w obrębie zjazdów w różnych sytuacjach . Można zarezerwować większą ilość zjazdów nie powodując uciążliwości , wszystkie zjazdy mogą być techniczne . Zdaniem Pana Cykalewicza nigdy wcześniej Międzyzdroje nie uzyskały tyle przychylnych decyzji od Urzędu Morskiego jak to miało miejsce aktualnie .

Przewodniczący RM podziękował Panu Burmistrzowi za to, że odbywa się prawdziwa dyskusja na temat planów, której właściwie wcześniej nie było. Nieporozumienie natomiast wynikało z tego, że cała działalność gastronomiczna miała być przeniesiona na przejścia na plażę , tymczasem słyszymy , że koncepcja się zmieniła a plany promenady wschodniej i zachodniej są możliwe do wyłożenia , Rada może je przyjąć bądź nie .

Pan Cykalewicz zapytany o zdanie wyjaśnił , że ew. powtórzenie procedury jest konieczne w zakresie objętym zmianą , nie blokuje całości planu , tylko konkretnego obszaru .

Przewodniczący zarządził 15 min . przerwę

Po przerwie Pan Sutyła zapytał jakie są zagrożenia odnośnie zmniejszającej się plaży , czy istnieją jakieś kompleksowe działania o których należy już pomyśleć .

Pan Domaradzki wyjaśnił , że skala czasowa intensyfikacji procesów jest jeszcze zbyt krótka . Istotne sztormy zdarzają się co prawda częściej , ale nie można mówić o jakimś konkretnym zjawisku . Ocieplanie się klimatu sprawi , że będzie podnosił się średni poziom wody w morzu . W ciągu 100 lat woda podniesie się 40-60 cm w związku z czym sztorm będzie bardziej niszczący . Nie zmienia to jednak faktu , że opracowane mapy dynamiki zmian świadczą o tym , że odcinek plaży w naszej gminie jest dotknięty dużą dynamiką , plaża przyrasta szybko i szybko się cofa . Zatem sytuowanie obiektów przy plaży powinno być bardzo ostrożne , albo fundamentowanie obiektów na palach .

Przewiduje się również w 2008 i 2009 sztuczne zasilanie w piasek plaży w Międzyzdrojach poprzez rurociąg przy linii brzegowej - pompowanie piasku, co odwraca bilans transportu rumowiska.

Wszystkie działania są bardzo mocno analizowane i będą przedstawione w planach zagospodarowania .

Zdaniem Radnego Kazimierza Drzewieckiego dolepianie do wieżyczek przy molo funkcji handlowych , kłóci się chyba z estetyką urbanistyczną , zapytał czy można odsunąć od bryły mola te zabudowy i czy 40 arów do wylesienia dzieje się za zgodą Urzędu Morskiego i czy planowana budowa hotelu nie kłóci się zapisami planów konserwatora .

Urząd Morski wyjaśnił , że specjaliści - leśnicy ocenili wartość istniejącego lasu na niewielką , tak zostało to ocenione z pozycji fachowców .

Radny Wiesław Kotwica zapytał , czy można w miejscach pasa technicznego w Gminie postawić ławeczki w miejscach widokowych .

Wystarczy , że zaistnieje ten problem na piśmie z małym rysunkiem wówczas będzie to rozpatrzone , osobiście nie widzi przeciwwskazań.

Radny Michał Sutyła zapytał o budowę gazoportu w kwestii oddziaływania na pas wybrzeża w naszym terenie .

Przedstawicielka Urzędu Morskiego wyjaśniła , że były przeprowadzane analizy w tym zakresie , proponowano usytuowania falochronu . Jednak nie powinno mieć to zasadniczego wpływu , natomiast na szczegółowe dane jest trochę za wcześnie , jednak nie sądzi , aby miało to jakiś negatywne wpływ . Wymagane będzie pogłębienie dna morskiego , a piasek znajdzie się na plaży w Międzyzdrojach .

Na pytanie czy możliwa jest sprzedaż alkoholu na plaży , wyjaśniono , że temat nie jest w gestii Urzędu Morskiego , są inne powołane do tego służby . Natomiast jeśli chodzi o zachowanie w pasie technicznym , określają to odpowiednie przepisy , choć są one bardzo zdezaktualizowane i trzeba będzie dostosować je do istniejącej rzeczywistości .

Na tym zakończono spotkanie z zaproszonymi przedstawicielami Urzędu Morskiego . Przewodniczący podziękował za udział w posiedzeniu komisji .

  1. Omówienie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy udziale projektanta Marka Gruntke :

- Promenady Wschodniej

- Promenady Zachodniej

Pan Marek Gruntke omówił opracowane przez siebie plany . Głównym problemem było uporządkowanie wąskich , mocno zainwestowanych już terenów .

Nie przewiduje się żadnych kubaturowych zabudować poza przyplażowymi obiektami przy przejściach na plażę . Boh.Warszawy będzie ciągiem pieszo-jezdnym ze szpalerem zieleni .

PYTANIA

(Kazimierz Drzewiecki ) zapytał jakie kategorie obszarów chronionych są przewidziane.

Odp. (E i K taki zapis jest w planie , ale są to ogólne zapisy , obszarów A nie ma w ogóle)

Radny Mateusz Flotyński zapytał czy dopuszcza się działalność gastronomiczną na plaży ( osobiście Pan Gruntke jest przeciwny sprzedaży alkoholu na plaży , można wprowadzić takie zapisy , ale wymaga to odrębnych działań )

Radny M.Flotyński WNIOSKUJE o wpisanie do planu uruchomienia sezonowej gastronomii na plaży .

Radny Kazimierz Drzewiecki zapytany o zdanie powiedział , że zgadza się z Panem Gruntke w tym zakresie , gdyż takie zdanie wyrazili również mieszkańcy w przedłożonych ankietach w tej sprawie . Radny przypomniał ideę tzw. centr na plaży , nic nie stoi na przeszkodzie , aby tam posadowić taką działalność .

Podobną opinię wyraził radny Wiesław Kotwica, który przytoczył najbliższych sąsiadów po stronie niemieckiej , gdzie na plaży nie ma żadnej gastronomii .

Burmistrz przypomniał , że jesteśmy na etapie wyłaniania operatora , który będzie czuwał nad plażą i opieką ratowniczą . Podmioty te przewidują uruchomienie pewnej działalności na zasadzie podwykonawców . Dlatego Burmistrz sam chętnie usłyszy co radni o tym myślą , wówczas będzie wiedział powinien rozmawiać z tymi ludźmi.

Radna Teresa Purgal wniosła o umożliwienie zabrania głosu przez naszych mieszkańców .

Głos w dyskusji zabrał Janusz Piłat , który wyraził pogląd , że jeżeli chcemy umożliwić jakieś atrakcje na plaży, tak jak to niegdyś funkcjonowało , to należy dać taką możliwość . Pamiętajmy , że sezon nam się skraca a warunki pogodowe niejednokrotnie wykluczają różne działania . Zatem osoba wydzierżawiająca plażę musi mieć jakiś dochód z tego tytułu . Zróbmy to w sposób cywilizowany .

Pan Andrzej Orczykowski zwrócił uwagę na formę sprzedawania alkoholu na plaży jeżeli chcemy sprzedawać alkohol na plaży będzie to się wiązało z działalnością rozrywkowo - dyskotekową , która zakłóca ciszę nocną . Zatem proponuje alkohole niskoprocentowe .

Na pytanie - na jak długo wniosek ten przesunie prace planistyczne , Pan Grundke odpowiedział , że wymaga to ponownego uzgodnienia i ponownie musi zostać wyłożone do wglądu , zatem ok. 3 miesięcy . Centra na plażę są wpisane w odległości 50 m od podnóża wydm w przypadku wschodniej i zachodniej części promenady .

Pan Cykalewicz dodał , że czym innym jest dopuszczenie zabudowy , a czym innym prowadzenie działalności . Nie ma możliwości budowania obiektów gastronomicznych z wszelkimi mediami , ale budowa nie związana z gruntem , obnośna oraz lokalizacja sportowo-rekreacyjna do imprez plenerowych jest możliwa . Zatem choć nie ma swobody budowania , ale jest swoboda użytkowania plaży , poprzez różne formy niestałe w odpowiednich lokalizacjach , w miejscach tzw. instalacji . Zatem plan dopuszcza taką możliwość , wyklucza jedynie formę zabudowy.

Zarządzono 15 min. przerwę .

Burmistrz poinformował , że jesteśmy na etapie rozmów z operatorami odnośnie dzierżawy plaży , a pożytki z tego są wymierne . Urząd Morski nie widzi przeciwwskazań zabudowy na 120 dni , pytanie czy w tzw. centrach 600 m można lokować taką działalność . Konkluzja jest prosta - powiedział Burmistrz , zapisy nie mogą nas ograniczać dlatego osobiście uważa , że zapis dopuszczający w planie powinien być , natomiast pozostanie kwestia , czy z tego skorzystamy .

Na pytanie radnego Romana Pawłowskiego, czy można w specyfikacji zagwarantować, że nasi ratownicy będą obsługiwali plażę , Radny Bobek powiedział , że potrzebna jest 30 osobowa załoga ratowników do obsługi , tylu ratowników miejscowych nie mamy (będzie ok. 15 )

Zgłoszono następujące wnioski będące opinią wynikającą z dyskusji :

1. Wniosek radnego Foltyńskiego , że należy w planach zagospodarowania przestrzennego umożliwić zapis odnośnie prowadzenia działalności gastronomicznej w obiektach niestałych . Za wnioskiem 14 , wstrzymał się 1 .

  • Wniosek radnego Kazimierza Drzewieckiego o rozszerzenie planu o działalność usługową , symetrycznie po obu stronach - wschodniej i zachodniej (Wesołej i Cichej ) - poprzez ograniczenie zieleni parkowej, dodał Marek Grundke. )

Pan Grundke wyjaśnił , że tego rodzaju koncepcja została przedstawiona do uzgodnień , ale uzyskała negatywną odpowiedź , ponieważ możliwe jest usytuowanie usług tylko po jednej stronie .

Potwierdził to przedstawiciel Urzędu Morskiego , że nie znalazła akceptacji propozycja usytuowania w pasie technicznym , ew. funkcje niezbędne dla funkcjonowania plaży .

Wobec powyższego Przewodniczący zaproponował poddać pod głosowanie wniosek Kazimierza Drzewieckiego mając świadomość , że wydłużamy całą procedurę przyjmowania planu .

Michał Sutyła wyraził obawę czy oby te plany będą zbieżne skoro mamy dwóch projektantów .

Pan Cykalewicz wyjaśnił koncepcję planów i ideę zabudowy .Uważa , że dobrze się stało , że nie ograniczmy pewnych obszarów . Priorytetem będą działalności całoroczne , to bowiem wydłuża sezon w Międzyzdrojach . Cała promenada może być salonem Międzyzdrojów . Być może cały pas promenady w sensie aranżacji może być przedmiotem rozpisanego konkursu , gdyż z takich rozproszonych działań nie zbuduje się spójnego krajobrazu . Jest to potencjał dla dużo większej ilości podmiotów niż dotychczas . Osobiści szanuje autonomię pana Grundke i nie stara się oceniać tych projektów .Natomiast jeśli nie doszło do uchwalenia planów , to znaczy , że jest to obszar ogromnego potencjału , rozstrzyga się wiele przyszłych relacji , dlatego doprowadzenie do spójności jest trudne , aczkolwiek otwarta formuła współpracy daje takie możliwości . Emocje towarzyszą temu tematowi i co rusz pojawiają się nowe okoliczności , które utrudniają działania .

Przewodniczący RM poprosił o finalizowanie tej dyskusji, zawnioskujmy o coś do projektantów , gdyż rozmowa ta do niczego nie prowadzi .

Radny Adam Jakubowski uważa , że rozwiązanie z konkursem nie jest takie złe , ponieważ jeżeli puścimy to na żywioł , to niestety nie widzi tego całościowo .

Burmistrz zapewnił , że każda zabudowa będzie poprzedzona konsultacjami społecznymi , pozwoli to nam podjąć działania , a później zmieniać je na bieżąco . Burmistrz zwrócił się do radnych o umożliwienie działań związanych z podjęciem planów, nie wchodźmy w kolejne konkursy , które do niczego nie prowadzą , a jedynie przedłużają działania .

Pan Grundke uspokoił wszystkich , że nie ma mowy o braku spójności w tych planach, projektanci współpracowali z sobą podczas opracowań.

Przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek Radnego Kazimierza Drzewieckiego odnośnie wystąpienia do Urzędu Morskiego w temacie uzgodnień .

Pan Cykalewicz wyjaśnił , że wprowadzone wnioski spowodują , że plan przejdzie całą procedurę .

Wobec powyższego pani Purgal zaproponował , aby zrobić przerwę i skonsultować , czy nam się takie działania opłacają , skoro mają wydłużyć całą procedurę .

Zaproponowano 15 min. przerwę ……

Po przerwie

Przewodniczący poinformował, że wniosek przegłosowany przez radnych jest bezskuteczny wobec uzgodnień w kuluarach. Dlatego proponuje zakończenie dyskusji nad planem wschód i zachód, sformułowaniem, że przegłosowany wniosek nie ma żadnej mocy prawnej .

  1. Omówienie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Promenady w rejonie molo w Międzyzdrojach przy udziale projektanta Tomasza Cykalewicza .

Projektant Tomasz Cykalewicz przedstawił i omówił projekt centralnej części Promenady , najbardziej prestiżowej przestrzeni miast , tam gdzie ma się koncentrować najwięcej usług . Zmieniają się po raz kolejny plany związane z amfiteatrem , który przeszedł różne koncepcje , dzisiaj mówi się o tym, aby nie wykluczać możliwości obiektu .

Plan jest przygotowany do wyłożenia do wglądu , później czas na uwagi , które są przedstawione radnym razem ze sposobem ich rozstrzygnięcia .

Radny Duszyński poprosił o umożliwienie wypowiedzi właścicielom pizzerii przy ul. Krasickiego .

Głos zabrał Pan Jackiewicz , który przedłożył radnym propozycję , która by godziła istniejącą tam pizzerię i parking , który ma tam powstać dla autobusów turystycznych . Projekt ten gwarantuje posadowienie we własnej gestii sanitariatów .

Na pytanie Burmistrza , czy dałoby się to pogodzić z istniejącą tam funkcją parkingową Pan Cykalewicz wyjaśnił , że termin składania wniosków już minął , zatem nie ma już możliwości , ew. można to zrobić roboczo poprzez Burmistrza . Koncepcja była taka , że porządkujemy Park Zdrojowy , uprzątnięcie garaży było pierwszym krokiem , drugi krok to uporządkowanie zabudowy w parku . Docelowo chodzi o wciągnięcie tego miejsca do funkcji parkowej i z punktu widzenia urbanistycznego nie widzi tej pizzerii w tym miejscu . Wygaszając tę dzierżawę można zająć którąś z proponowanych przez Burmistrza form .

Radny Adam Jakubowski nadmienił , że został zmieniony układ komunikacyjny od ostatniego razu . Przy zachowaniu kierunku ruchu autobusy wjeżdżające omijają pizzerię i to nie powinno przeszkadzać . Jednak nie zmieniajmy układu komunikacyjnego , wjeżdżajmy ulicą Krasickiego a wyjeżdżajmy Krótką , wymaga to poszerzenia chodnika . Natomiast co do lewej strony , można ją wykorzystać na punkt gastronomiczny .

Pan Cykalewicz uważa jednak , że zaproponowane rozwiązanie jest korzystniejsze - wjazd od ulicy Gryfa Pom. , wysiadanie na prawą stronę i ograniczenie niepotrzebnej jazdy autobusów po promenadzie .

Pan Jakubowski nie zgadza się uważa bowiem , że jest to większe utrudnienie . Pętla spowoduje , że ulica Krasickiego będzie musiała być odpowiednio poszerzona , a trzeba będzie to zrobić kosztem placu .

Pan Cykalewicz poprosił o konsultację z autorem pomysłu radnym Adamem Jakubowskim . W wyniku czego ustalono , że zostanie to rozrysowane i wzajemnie skonsultowane .

Radna Teresa Purgal zaproponowała , aby przy projektowaniu usiać wspólnie z architektem zieleni w taki sposób , aby połączyć istniejącą tam pizzerię i wkomponować zieleń parkową .Należy również wziąć pod uwagę fakt , że radni muszą mieć na uwadze lokalne działalności i ich właścicieli .

Jest jeszcze wiele innych spraw , takich jak trójkąty widoczności i skręty , Pan Cykalewicz przedstawi warianty w tym zakresie i przedłoży to radnym do zaopiniowania . Należy pamiętać , że układy urbanistyczne są trwalsze od zabudowy i trzeba to bardziej dopracować .

Przewodniczący zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo precedensów , które powodując, że ludzie łatwo to wykorzystują .

Burmistrz jednak wyraził pogląd , że należy brać pod uwagę wszelkie aspekty sprawy , ma świadomość , że każdego człowieka należy szanować , argumenty Pan Jakubowskiego są logiczne , dlatego należy to sprawdzić , czy duży autokar mijając pizzerię swobodnie się zmieści wysadzając ludzi , pamiętając również o wzięciu pod uwagę pozostawienie możliwość dojazdu do banku .

Burmistrz przytoczył również inny przykład osoby , która od 40 lat działa na terenie gminnym, w obiekcie wybudowanym przez siebie, tymczasem w projekcie planu przez działkę tę przechodzi droga .

Właściciel zabierając głos w dyskusji powiedział, że obiekt ten jest znany od lat przyjeżdżającym do Międzyzdrojów turystom . Osobiście dysponuje całością dokumentacji do rozbudowy , ale na różnych etapach różnie się to układało , uważa zatem , że nie można po prostu wykluczyć tego obiektu .

Jest to kolejna trudna sprawa - powiedział Pan Cykalewicz , jest to przypadkowa pozostałość , obiekt adoptowany który trwa , aczkolwiek daleko odbiega od ideału . Wniosek złożony przez Państwa został rozpatrzony negatywnie , tymczasem sprawa pozostała . Są to obiekty niedużej wartości i najlepsze byłyby negocjacje urbanistyczne , aby nie doprowadzić do sporu z Gminą . Właściciel obiektu powinien dostać nową lokalizację , niemniej atrakcyjną , ku wzajemnemu zadowoleniu . Jest to typowy przykład zakotwiczenia i przyrastania o dodatkowe , nowe formy .

Radny Wójcik - Pan Cykalewicz dostał do zaprojektowania pewien teren , któremu musi sprostać . Działka jest gminna , budowla nie jest atrakcyjna i wymaga uporządkowania , aczkolwiek mamy świadomość , że właściciel nie miał możliwości inwestowania . Radni nie są po to , aby zaakceptować plan zagospodarowania , a w tym miejscu jest ciąg pieszy .

Przewodniczący przyznał , że w podobnej sytuacji jest wiele osób , osobiście rozumie problemy ludzkie , w podobnej sytuacji jest Pan Oleski i pan Sokół . Dlatego uważa , że cokolwiek postanowimy wszystkich musimy traktować jednakowo .

Burmistrz wyjaśnił , że trudno było oczekiwać inwestycji skoro były przedłużane dzierżawy z roku na rok i tak się dzieje w wielu przypadkach , a to uniemożliwia jakiekolwiek inwestycje . Burmistrz ma nadzieję , że uregulujemy te sprawy na zasadzie indywidualnych działań , po to jesteśmy aby każdą ze spraw załatwić odrębnie , nikogo nie będziemy wyrzucali . Burmistrz zwrócił się do Pan Cykalewicza , aby to również uwzględnił w swoich planach .

Pan Cyklawicza stwierdził , że jest to nowa sytuacja , którą odrębnie należy uwzględnić i rozrysować jak również zastanowić się nad tym łącznie z układem kompozycyjnym. Sprawa będzie wymagała pewnych korekt , uzgodnień z konserwatorem zabytków .

Burmistrz ma nadzieję , że na początku kwietnia można uchwalać 2 plany , natomiast uchwalenie kolejnego planu można przewidzieć na okres koniec maja i początek czerwca . W takim czasie należy się zmieścić i do tego czasu należy wyprostować pewne sprawy proponując wieloletnie dzierżawy zainteresowanym , jeżeli tak zadecyduje Rada.

Radny Wiesław Kotwica przypomniał , że pierwotnie był zaproponowany duży parking na wjeździe przy Agua parku . ( Rybacka w dół i do Mickiewicza )

Pan Jachimek zapytał o plany dot. Pomeranii.

Cała dyskusja jest przed nami powiedział Burmistrz, celowo nie mówimy o tym , aby zatwierdzić plany nie chcąc powodować opóźnienia . Należy zmienić Studium , które nie jest prorozwojowe i wówczas zaproponuje się zmianę terenu Pomeranii z możliwością wybudowania tam hotelu w 2009 roku . Spowoduje to znaczne pieniądze i 50 % wpływów do budżetu oraz miejsca pracy dla naszych ludzi .

Pan Konopacki wyjaśnił , że jest zrobiony projekt ul.Rybackiej i Mickiewicza jako ciągi pieszo- jezdne , ul. Nowomyśliwska jest na ukończeniu , gdzie na wjeździe będzie miejsce dla autokarów i duże parkingi .

Pan Cykalewicz dodał , że układ komunikacyjny jest realizowany na podstawie studium choć nie wszystko jest zgodnie ze studium realizowane , jak np. skrzyżowania ( dawne rondo ) tam zaistniało inne rozwiązanie .

Pan Orczykowski zwrócił uwagę na zabetonowane wejście do lokalu pod molo co powoduje , że utrudnia to działania w czasie sztormu, gdyż robi się duże spiętrzenie wody uniemożliwiając wejście i wyjście z lokalu .Poddaje to po rozwagę rady .

Pan Cykalewicz przypomniał , że jest to obiekt , który powstał niezgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego , podobna sytuacja jest z Hotelem Amber Baltic , są to kłopoty na własne życzenie . W przypadku sytuacji awaryjnej zakłada się dwu - stronne dojazdy do plaży . Jest cały szereg różnych rozwiązań i w tej fazie nie ma konieczności mówienia o tym , to nie jest sytuacja zamknięta , należy się dostosować do istniejącej rzeczywistości nawet przy prawie własności należy respektować pewne ustalenia .

Pan Cykalewicz odpowiadając na pytanie Radnego Michała Sutyły dot. „Babinki” poinformował , że aktualnie obiekt został zdeformowany poprzez różne dobudowy , odtworzenie pierwotnej formy byłoby wystarczającym rozwiązaniem także powierzchniowo , druga „Balbinka” ma być powtórzeniem istniejącej . Teren wokół obiektów jest niemały i możliwy do zagospodarowania . Jest zgoda Konserwatora zabytków na takie rozwiązanie .

Burmistrz dodał , że mamy wstępna koncepcję , konserwator czeka na efekt naszych przemyśleń . Obiekt ten ma łączyć centrum informacji z częścią gastronomiczną odwróconą w stronę parku . Będą dwie bliźniacze „Balbinki” .Będzie to docelowe działania , dlatego gabarytowo musiałby powstać trochę większy obiekt .

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.

Przewodniczący poinformował o następujących sprawach :

  1. pismo Stowarzyszenia Demokracji Lokalnej w sprawie zarządzenia Burmistrza odnośnie punktów handlowych usytuowanych na promenadzie ( niezbędna jest zgoda Konserwatora zabytków )

Przewodniczący zajmie się, występując do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o opinię w tej sprawie i poinformuje Radnych o ustaleniach .

Pan Konopacki wyjaśnił, że wystąpiono do Kamienia Pomorskiego , zadanie jest wykonywane zgodnie z prawem budowlanym .

  1. Sesja planowana jest na 7 marca o godz. 10.00 , na sesji będzie testowane nagłośnienie sali .

  2. Przewodnicząca RM Wolina zwróciła się w wnioskiem o wspólne spotkanie w sprawie problemu śmieciowego . Jednak wobec faktu , że nie mamy niezbędnych materiałów ( w tym wzoru porozumienia ) termin zostanie uzgodniony i poddany do wiadomości .

  3. Burmistrz nawiązał do Uchwały Rady Wolina, gdzie pani Halicka zrzekła się zostania delegatem do Walnego Zgromadzenia Związku Gmin Wyspy Wolin, jednak nadzór uchyli tę uchwałę jako niezgodną z prawem . Posiada również projekt statutu ZGWW , który zostanie przedłożony radnym z prośbą o nanoszenie ew. poprawek .

  4. Zostało wysłane pismo do pana Remusa w sprawie Pana Karapulki , który wyraził wolę spotkania się z radnymi , aby zdementować nieprawdziwe informacje .Ponieważ jednak takiej woli radni nie okazali , sprawę uważa się za zamknięta .

  5. Pan Adam Jakubowski wystąpił z inicjatywą o wspólne zorganizowanie komisji celem zrobienia wizji lokalnej w terenie miasta i gminy przed sezonem .

  1. Zapytania i wolne wnioski .

  • Radny Wiesław Kotwica zwrócił uwagę , że informacja o podatku od nieruchomości jest wysyłana ze zwrotką za 5.45 zł, są to duże koszty , czy nie prościej byłoby przekazywanie tej korespondencji za pośrednictwem sołtysów , lub w inny sposób , który wyeliminuje tak wysoką opłatę , szczególnie , że poczta nie jest już monopolistą

Sekretarz poinformował , że aktualni sołtysi nie są zainteresowani pobieraniem podatków, poczekajmy do wyborów , być może uda się to rozwiązać . Burmistrz przeanalizuje tę sprawą .

  • Pan Artur Duszyński odczytał pismo powołanej Grupy Wzajemnej Adoracji odnośnie zwołania Sesji Nadzwyczajnej w sprawie obchodów 60 - lecia nadania Międzyzdrojom praw miejskich proponując wydanie Kroniki Międzyzdrojów oraz uruchomienie wystawy związanej z eksponatami z Izby Pamięci w połączeniu z wystawą w WPN , otwarcie wystawy zaproponowano Panu Kaczorowskiemu . Zaproponowano również nasadzenie 60 krzewów magnolii , co pozwoli uczcić 60 rocznicę .

Burmistrz poinformował , że czynimy już takie przygotowania na długi weekend. Prowadzone są rozmowy z firmą internetową odnośnie filmu na temat Międzyzdrojów , zostanie przedłożony scenariusz w tym zakresie . Cieszy taka inicjatywa społeczna .

Nie ma formalnego dokumentu w tej sprawie (prawdopodobnie jest to koniec kwietnia 47 rok , ale należy to zweryfikować )

  • Pani Teresa Purgal zaprosiła w imieniu kabaretu pn.„Wyrób Kabaretopodobny „ na program satyryczny Pt. polityka od kuchni w MDK.

  • W Internecie pojawił się komunikat z Ministerstwa Sportu dofinansowanie w 70 % boisk ze sztuczna powierzchnią . Są odpowiednie obostrzenia co do ceny i daty złożenia wniosku . Radny przekazał informację panu Burmistrzowo celem zastanowienia się nad tym , czy nie należy wykorzystać tej możliwości .

  • 28 II i 1 III Burmistrz zaprosił na seminarium szkoleniowe odnośnie dofinansowania boisk w MDK . Prośba radnej Teresy Purgal o zobowiązanie dyr. szkół do uczestnictwa w tym spotkaniu .

  • Komendant Posterunku zaprasza przedstawicieli Rady na Posterunek celem zaprezentowania zakresu prac remontowych, które już zrealizowano i planu dalszych prac, które będą finansowane także z budżetu Gminy, spotkanie odbędzie się przy udziale Komendanta Powiatowego Policji.

  • Przewodniczący zaapelował również do radnych o pomoc w ramach swoich diet na leczenie pana Piotra Wiśniewskiego zmagającego się z poważna chorobą .Jest on działaczem sportowym , który wiele lat pracował z naszą młodzieżą .

  1. Zakończenie posiedzenia .

Na tym zamknięto posiedzenie .

Na tym protokół zakończono .

Protokółowała :

M.Nurkowska

4


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Marta Trojan

Data wytworzenia:
27 mar 2007

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
27 mar 2007, godz. 10:08

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
27 mar 2007, godz. 10:08