Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 25.06.2009r


40 protokół ze wspólnego posiedzenia

łączonych komisji

z dnia 25.06.2009 r.

  1. Otworzenie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Artur Duszyński otworzył posiedzenie. Na podstawie listy obecności zał. Nr 1 i 2 do protokołu stwierdził wymagane quorum. Obecnych na posiedzeniu: 12 radnych. Spóźnienie zapowiedzieli: R. Pawłowski, A. Wróbel. Nieobecny: M. Bobek, P. Wójcik, A. Kościukiewicz.

  1. Przedstawienie porządku posiedzenia.

Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Sutyła zaproponował, aby do porządku posiedzenia wprowadzić punkt dot. przedstawienia informacji spółki Jarlom dot. zagospodarowania terenu na ul. Nowomyśliwskiej . Przewodniczący zaproponował również, aby podczas komisji została przedstawiona krótka informacja na temat stanu przygotowań do festiwalu gwiazd przez Pana Szurmieja. Oprócz wyżej wymienionych zmian Przewodniczący RM poinformował, że na spotkanie przybyli Państwo Sokół i Olescy celem omówienia sprawy związanej z wykupieniem terenu pod działalność gastronomiczną.

Zmiany zostały poddane pod głosowanie.

  1. Przedstawienie informacji przez Spółkę Jarlom na temat zagospodarowania terenu na ul. Nowomyśliwskiej jako punkt 4 w porządku - Stan KSKiS: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za. Stan KRGiB: 6 radnych. Komisja głosowała jednogłośnie za przyjęciem nowego punktu.

  2. Przedstawienie informacji na temat stanu przygotowań do festiwalu gwiazd jako punkt 7 - Stan KSKiS: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za. Stan KRGiB: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za.

Przewodniczący zaproponował, aby sprawa Państwa Sokół i Oleskich została rozpatrzona w punkcie wolnych wniosków.

Zmieniony porządek został poddany pod głosowanie. Stan KSKiS: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za. Stan KRGiB: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za. Porządek stanowi zał. Nr 3 do protokołu.

  1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego połączonego posiedzenia komisji 22.04.09.

Z protokołem z dnia 24.09.2008 r. zapoznał się radny Jan Burzyński i Wiesław Kotwica. Protokół został przyjęty bez odczytywania. Stan KSKiS: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za. Stan KRGiB: 6 radnych. Za przyjęciem nowego punktu komisja opowiedziała się jednogłośnie za.

  1. Informacja Spółki Jarlom dot. zagospodarowania terenu przy ul. Nowomyśliwskiej.

Tytułem wstępu głos zabrał Przewodniczący RM Michał Sutyła, który poinformował, że spółka Jarlom zwróciła się o możliwość wydzierżawienia terenu na ul. Nowomyśliwskiej i zagospodarowania tego terenu pod działalność handlową. Pismo w tej sprawie znajduje się w Biurze Rady Miejskiej i pochodzi z 23.06.2009 r.

Głos zabrał przedstawiciel spółki Pan Mirosław Kałużyński, który brał udział we wcześniejszych rozmowach na ten temat. Teren jest idealny pod proponowaną przez firmę inwestycje. Jednakże ma negatywne uwarunkowanie geodezyjne. Stąd też propozycja wydzierżawienia tego terenu pod sklepy wielko powierzchniowe. Korzyści będą miały obie strony.

Pan Marek Gruntke, który opracowuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Gminy zapytał, co Pan Kałużny rozumie przez pojęcie sklepu wielko powierzchniowego, gdyż w planie zagospodarowania przestrzennego na ten teren nie ma wpisanej takiej funkcji.

Pan Kałużny wyjaśnił, że pojęcie obejmuje sklepy o powierzchni ponad 2 tys. m?

Przewodniczący poinformował, że podczas rozmowy z Panem Burmistrzem doszło do porozumienia. Pan Burmistrz zaproponował, aby na najbliższą sesje przedstawić projekt uchwały w sprawie długoletniej dzierżawy.

Radny Wiesław Kotwica zauważył, że na ten teren została już uchwalona uchwała. W związku z tym, czy można wycofać uchwałę? Ponad to na ten teren została już wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Inspektor ds. planowania przestrzennego Pani Pyzik wyjaśniła, że decyzja daje tylko pewną możliwość zagospodarowania tego terenu i nie narzuca potencjalnemu inwestorowi projektu, czy koncepcji.

------------------------------------- Stan radnych 11 osób------------------------------------------------

Rada Miejska po wysłuchaniu przedstawicieli spółki Jarlom przychyla się do propozycji z zastrzeżeniem, że pewne warunki muszą zastać zawarte w umowie.

Przewodniczący KRGiB zarządził 5 minut przerwy.

  1. Wypracowanie stanowiska w skorygowanym projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzyzdroje z udziałem arch. Marka Gruntke.

Tytułem wstępu głos zabrał Pan Marek Gruntke. Z wcześniejszych ustaleń będzie trzeba opracować plany miejscowe. Najważniejszą rzeczą są sołectwa, w których tkwi ogromny potencjał. Główną funkcją miasta jest funkcja turystyczna i rozwój kąpieliska morskiego. Dzięki studium chcemy zwiększyć możliwość budowy portu jachtowego w Lubiniu. W planie nadmorskim uwzględniono wytyczne z rewitalizacji bez drastycznych zmian. W studium jest zapis, że można budować budynki do wysokości 5, 6 kondygnacji i zabudowy powyżej 150 m, tzw. wieżowce. Układ komunikacyjny pozostaje bez zmian. Wszystkie wnioski zostały uwzględnione, ale nie są szczegółowe dla osób i podmiotów.

Radny Kazimierz Drzewiecki zauważył, że są pewne błędy dot. spółek, szkół, miejsc parkingowych. W studium widnieje również zapis mówiący o możliwości stawiania wiatraków, a przecież nie mogą być postawione ze względu na obszar leśny. Według radnego ten zapis należy wykreślić.

Zdaniem radnego Piłata studium jest tylko pewnym wyjściem, które ukierunkowuje do dalszych działań. Jeżeli na wcześniejszych posiedzeniach Rada o tym dyskutowała, to po co dalej rozmawiać nad tym samym.

Zastępca Burmistrza dodał, że plan rewitalizacji miał pokazać Burmistrzowi w jakim kierunku Gmina może iść poprzez wysokościową zabudowę. Projekt miał na celu również spójne wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Studium jest podstawą do uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego miasta.

Radny Drzewiecki przedstawił swoje uwagi na temat studium. Niektóre zapisy np. zapis na stronie 143 powinien mówić o ograniczeniu funkcji mieszkalnej w hotelach. Ponad to radnemu nie podoba się fakt, iż na bazie w Lubiniu widnieje zapis budynku z dopuszczeniem do 15 kondygnacji. To nie będzie się wplatało w całość i w krajobraz.

Kwestią wyjaśnienia Pan Gruntke poinformował, że funkcja mieszkalna dot. tylko obszaru Pomeranii, a zapis będzie obowiązywał dopiero po uchwaleniu planu miejscowego dla tego terenu. Co do zapisu: ,,z dopuszczeniem do 15 kondygnacji” w Lubiniu to inwestorowi chodzi o postawienie wieży. Reszta budynku będzie miała niską zabudowę, dopasowaną do zabudowy wiejskiej.

----------------------------------------Stan 10 radnych-----------------------------------------------------

Radny Kotwica uważa, że ze studium powinien zostać wykreślony zapis dot. refulatu w Lubinie, a to z tego względu, że przebiega tam tor wodny dla pojazdów wodnych.

Pani Pyzik wyjaśniła, że tor ten przebiega poza terenem gminy.

Zarządzono 10 minut przerwy…

Przewodniczący Artur Duszyński poddał pod głosowanie następujące zmiany:

1. Wykreślenie wyspy refulatowej z projektu studium.

KRGiB - 6 głosów za

KSKiS - 4 głosy za

2. Umieścić zapis usytuowania Mariny w Wapnicy na końcu kanału portowego.

KRGiB - 6 głosów za

KSKiS - 4 głosy za

3. Wpisać na obszarze ul. Nowomyśliwskiej funkcję usług turystycznych i handlu dla sklepów wielko powierzchniowych.

KRGiB - 5 głosów za, 1 wstrzymał się

KSKiS - 4 głosy za

------------------------------------------Stan 9 radnych-----------------------------------------------------

4. Zmienić zapis na stronie 151 : od 2 do 5 kondygnacji.

KRGiB - 3 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu

KSKiS - 4 głosy za

Korzystając z okazji, iż na posiedzenie przybyli Państwo Sokół i Olescy Przewodniczący KRGiB Artur Duszyński udzielił gościom głosu, gdyż sprawa dot. bezpośrednio tego tematu.

Głos zabrała Pani Sokół. Wedle zawartego wcześniej porozumienia między Panem Burmistrzem, Państwo Sokół i Olescy mieli kupić teren, na którym ma powstać lokal gastronomiczny. Teraz wychodzi na to, że nie będzie można wykupić tego terenu tylko go wydzierżawić.

--------------------Stan 10 radnych obecnych na posiedzeniu ------------------------------------------

Burmistrz podkreślił, że nikt z dzierżawców nie otrzymał zapewnienia, że będzie można kupić ten teren, a tym bardziej otrzymać grunt ekwiwalentem jako rekompensatę. Nie było o tym mowy w porozumieniu. Jedyne co Gmina może zrobić to wydzierżawić tę działkę na warunkach, na jakich poprzednia działka była dzierżawiona z możliwością sprzedaży.

Zastępca Burmistrza Pan Mateusz Flotyński dodał, że zgodę na sprzedaż musi wyrazić Rada Miejska.

  1. Spotkanie z inwestorami w sprawie budowy hotelu na ul. Bohaterów Warszawy.

Tytułem wstępu głos zabrał Zastępca Burmistrza. Zgodnie z koncepcją rewitalizacji na obiekcie pn. Gryf II ma powstać hotel. Inwestorzy zwrócili się do Gminy z prośbą o możliwość wybudowania podziemnego parkingu na terenie Gminy. Byłby to parking ogólno dostępny.

Głos zabrał Pan Krzysztof Stoltmann. Jest już wstępny projekt dot. wydania warunków zabudowy dla tego obszaru. Niestety z wyliczeń wynika, że powierzchnia pod hotel jest za mała i podziemny parking nie spełni wymogów związanych z decyzją. Dlatego inwestor zwraca się do Rady o możliwość wybudowania parkingu pod terenami zielonymi, położonymi po lewej stronie od obiektu. Zarówno hotel jak i Gmina będą miały korzyści. Miasto dostanie miejsca parkingowe, a hotel spełni podstawowe wymogi związane z miejscami parkingowymi dla gości hotelowych. Dla naszych potrzeb wystarczy 40 miejsc. Gmina miała by ok. 100 dodatkowych miejsc postojowych.

Radny Janusz Piłat zapytał, czy projekt budynku będzie zbliżony do istniejącej już zabudowy, chodzi o obiekt ,,Bałtyk” czy Stella Maris.

Pan Krzysztof Stoltmann: musi być nawiązanie do otaczających obiektów, m.in. dlatego hotel będzie mieć kształt owalny. Funkcja będzie w 100% hotelowa. Realne rozpoczęcie prac budowlanych szacuje się na 2010 rok.

Radny Adam Jakubowski ma zastrzeżenia co do kwestii rozbudowy parkingu, gdyż są to miejsca zielone. Jest to teren na promenadzie i jak wiadomo Gmina stara się ograniczyć ruch samochodowy w tym rejonie.

Wspólne komisje nie wypracowały stanowiska w tej sprawie, czekając na dostarczenie projektu hotelu.

  1. Przedstawienie informacji na temat przygotowania do festiwalu gwiazd w Międzyzdrojach.

Głos zabrał Pan Szulmiej, który przedstawił radnym, na jakim etapie są przygotowania do festiwalu. Na pewno pojawi się parada z gwiazdami, wśród nich będą m.in. Robert Rozmus i Majka Jeżowska. Parada będzie odbywać się na 3 platformach. Jak co roku odbędą się również spotkania z gwiazdami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą teatrzyki dla najmłodszych, jak i spektakle dla dorosłych. W kwestii finansowej to nie ma jeszcze rozliczenia. Takowe będzie robione już po festiwalu.

Korzystając z okazji Pan Szurmiej zaprosił radnych to uczestnictwa w festiwalu.

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji. (brak)

  2. Zapytania i wolne wnioski.

W ramach wolnych wniosków głos zabrała Pani Jolanta Urbańska z firmy InnoVida, która zaprezentowała radnym koncepcje budowy domów na wodzie na Małym Wicku. Pani Urbańska przedstawiła materiał z jakiego zbudowany jest ponton, na którym później zostanie postawiony dom. Materiał jest odporny na ogień, na wszelkiego rodzaju wiatry, jest stabilny, nie przenika wilgoć. Inwestor jest skłonny w połowie być właścicielem takich obiektów. Jest również w stanie poprawić krajobraz dookoła inwestycji tj. położyć chodnik, zrobić dojazd, czy ulicę. Firma posiada na taki cel środki. Inwestor wychodzi z założenia, że jeżeli Gmina pomoże w załatwieniu wszelkich formalności i przychyli się do projektu, jest w stanie zrobić coś dla gminy pod względem np. infrastruktury. Firma szuka spokojnego miejsca, a Międzyzdroje idealnie nadają się do tego typu projektów. Inwestor pragnie tylko akceptacji projektu ze strony Rady Miejskiej.

Rada Miejska po wysłuchaniu i przedstawieniu projektu przez Panią Urbańską pozytywnie zaakceptowała projekt budowy domów na wodzie.

W posiedzeniu uczestniczył pan Andrzej Bekas, który jest zainteresowany kupnem nieruchomości na promenadzie. Jednym utrudnieniem są złe uwarunkowania w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W tym momencie firma nie jest w stanie stanąć do przetargu, gdyż cena wyjściowa jest za droga posiadając takie uwarunkowania. Inwestor zwraca się do Rady z prośbą o zmianę w decyzji o warunkach zabudowy w trybie pilnym, gdyż przetarg został już ogłoszony i jest nie wiele czasu by złożyć ofertę.

Rada Miejska przychyla się do prośby Pana Bekasa, informując, że w momencie dostarczenia materiału przez Pana Andrzeja na najbliższą sesje zastanowi się o podjęciu uchwały o zmianie decyzji i zmiany w planie.

  1. Zakończenie posiedzenia.

Przewodniczący zamknął łączone posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:

S. Jakubowska

5


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Sylwia Jakubowska

Data wytworzenia:
25 cze 2009

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
02 paź 2009, godz. 09:25

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
02 paź 2009, godz. 09:25