Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w dniu 3.06.2008r


Protokół Nr 23

ze wspólnego posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej

w dniu 3 maja 2008 r.

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie quorum;

Posiedzenie otworzyła Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Beata Kiryluk , która upoważniona przez Michała Sutyłę zastępowała jego w związku z nieobecnością .

Na podstawie listy obecności stwierdziła wymagane quorum ; obecnych 10 radnych , nieobecni radny : Mateusz Bobek , Adam Jakubowski , Roman Pawłowski , Adam Wróbel , spóźniony będzie Andrzej Kościukiewicz . Lista obecności stanowi zał. Nr 1 i 2 do protokołu .

  1. Przedstawienie porządku obrad;

Porządek posiedzenia został przyjęty w zaproponowanej formie , wobec czego poddany pod głosowanie przeszedł jednogłośnie ( głosowało za przyjęciem 10 radnych ) , stanowi on zał. Nr 2 do protokołu .

  1. Przyjęcie protokołów z poprzednich wspólnych posiedzeń komisji (11.04.2008 i 23.04.2008);

Protokoły z poprzednich wspólnych posiedzeń komisji Rady Miejskiej czytali radni :

- Rafał Wolny zapoznał się z protokołem z dnia 11.04.2008 r. nie wnosząc uwag , wobec czego proponuje się przyjąć protokół bez odczytywania , za przyjęciem głosowało 10 radnych .

- Beata Kiryluk zapoznała się z protokołem z 23.04.2008 r. nie wnosząc uwag , wobec czego proponuje się przyjąć protokół bez odczytywania , za przyjęciem opowiedziało się 10 radnych .

  1. Wypracowanie stanowiska Rady Miejskiej odnośnie wyboru scenariusza analizy instytucjonalnej Raportu Końcowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej na obszarze Związku Gmin Wyspy Wolin”;

Tytułem wstępu głos zabrał wiceburmistrz pan Mateusz Flotyński , który przedstawił trzy warianty zaproponowane w przedmiotowym materiale , który radni otrzymali w materiałach . W pierwszym wariancie rolę Beneficjenta i Operatora systemu na terenie całego związku przypisano istniejącej Spółce Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp.zo.o w Międzyzdrojach . W II scenariuszu założono , że Beneficjentem dotacji Funduszu Spójności na realizację projektu będącego przedmiotem Studium będzie Związek Gmin Wyspy Wolin . Scenariusz III przewiduje , że rolę Beneficjenta będzie miał Związek Gmin Wyspy Wolin na takich samych warunkach . W konkluzji materiału jest wyraźne wskazanie na pierwsze rozwiązanie do którego mają przystąpić Gminy Wolin i Dziwnów , natomiast w trakcie posiedzenia ZGWW , było wyraźne wskazanie na scenariusz 3 , do którego również przychyla się Wiceburmistrz Mateusz Flotyński . Gmina Wolin optuje natomiast za pierwszym scenariuszem .

Zdaniem radnej Teresy Purgal radni powinni sformułować pytania na które należy odpowiedzieć podczas trwającej debaty . Osobiście uważa , iż należy wyjść od pytania , czy Gmina Międzyzdroje zainteresowana jest wejściem do projektu , biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny oraz jakie korzyści będzie z tego miała Gmina Dziwnów i Wolin . Dopiero wówczas należy wybrać właściwy scenariusz .

Głos w dyskusji zabrał E. Maksymowicz , który przypomniał , że właścicielem majątku jest ZGWW , co oznacza że żadne strategiczne decyzje nie zapadają bez udziału Związku .

Przewodniczący ZGWW Rafał Wolny ;

nie rozmawiamy nad tym , czy idziemy do projektu , gdyż Gmina już o tym zdecydowała stosowną uchwałą . Spójrzmy raczej na zagadnienie przez pryzmat Funduszu Spójności i Unii Europejskiej , wszak każda Gmina dba o swój interes . Fundusz chętnie współfinansuje projekty z zakresu ochrony środowiska . Podstawowym zagrożeniem u nas jest brak wody , nieszczelność instalacji , w wyniku czego ubywa nam wody w sposób niekontrolowany , ważna jest również konieczność modernizacji części mechanicznej oczyszczalni . Projekt ma szansę być zaopiniowany przez Komisję Europejską , gdyż jest to duży projekt .

Przewodniczący ZGWW wyjaśnił , że istnieje dokument , który odpowiada na zadane przez radną Teresę Purgal pytania , opracowanie to jednak zawiera błędne zapisy, które należy skorygować ( pomieszano zadania gmin). Dokumentacja ta z chwilą uporządkowania nieprawidłowości zostanie przekazana radnym do wglądu z klauzulą , iż nie można tego rozpowszechniać na aktualnym etapie . Najwięcej punktów ma wariant I , tak to oceniono w Warszawie . Dzisiaj mamy możliwość opiniowania poszczególnych wariantów .

Zatem okazuje się , że beneficjentem nie musi być ZGWW , choć wcześniej tak nam to przedstawiano , powiedział Radny K.Drzewiecki . Wariantowe uwzględnienie możliwości jest dobrym rozwiązaniem , gdyż otwiera nam różne możliwości .

Przedstawiciele Dziwnowa , obecni na posiedzeniu komisji zapytani , czy Rada Dziwnowa odbyła debatę, odpowiedzieli , iż na aktualnym etapie jest zbyt mało danych, aby mieć o czym dyskutować .

Zdaniem Pana E.Maksymowicza od 5 lat trwa spór w zakresie określeń „ spójne” i „wspólne”, zdecydowanie nie musi być to wspólne . Zaprezentowany I scenariusz wyposaża spółkę w majątek , będzie zastawem pod spółkę ( choć zdaniem radnych poręczanie swojego majątku jest szokujące .) ZGWW będzie właścicielem majątku dzierżawionego po wsze czasy . Jeśli spółka będzie chciała coś robić mając największy majątek , musi w tym zakresie zapaść decyzja Zgromadzenia . Zatem ten będzie decydował , kto będzie miał większy majątek . Uważa , że jest to niebezpieczne działanie Osobiście Pan Maksymowicz preferuje III wariant zmodyfikowany , ale beneficjentem nie może być ZGWW . Wiodącą rolę będzie miała spółka Międzyzdroje , gdyż potrafi podołać tej funkcji . Właścicielem nie może być ZGWW , ale poszczególne Gminy .

Radny Rafał Wolny podkreślił , że staramy się o środki z Unii , należy poczekać do czasu uporządkowania tych inwestycji ( I kw.2010 r.) , jednak ważny jest każdy dzień jeśli chodzi o realizację zadań , które w całości zostały przywołane przez Przewodniczącego ZGWW.

Kierownik ZWiK obecny na posiedzeniu komisji , zapytany przez radnych o swoje zdanie w tej sprawie odpowiedział , że inwestycji jest sporo do zrobienia , były one wcześniej wielokrotnie uzgadniane . Uszczelnienie sieci spowoduje mniejsze zużycie wody szczególnie , że są różne interpretacje wiedzy na temat ilości wody . W oparciu o fakty można powiedzieć , że problem rodzi się w sezonie , gdyż wówczas jest większe zużycie wody . Dzięki stacji uzdatniania wody osiągamy lepsze pomiary wody , gdyż produkujemy jej mniej o 6 tys.m2 . Jednak jeśli rozbudowa Międzyzdrojów będzie dalej tak postępowała to być może zapasy nam nie wystarczą . Są to sprawy trudne , gdyż nie dysponujemy aktualnie danymi ile wody będzie nam potrzebne . 10 lat to zdecydowanie zbyt długo jeśli chodzi o oczekiwanie na nowe ujęcie , można poczekać max. 5 lat .

Na pytanie radnej T.Purgal jaki jest koszt wymiany sieci wodociągowej na nową oraz jak długo w zbiornikach retencyjnych może być magazynowana woda , Prezes Spółki odpowiedział , iż woda w zbiornikach musi być zużywana na bieżąco , można ją przechowywać nie dłużej jak 2-3 doby , można ją gromadzić ew. np. na weekend. Zdaniem Pana Wojtysia należy zrobić bilans , który ujawni nam pewne szczegóły tego zagadnienia , bez niego trudno jest ocenić sytuację . Przygotowanie takiego materiału trwa kilka miesięcy .

Radny W. Kotwica uważa , iż najbardziej zainteresowany pójściem do projektu powinien być Wolin , który ma największy zakres zadań do realizacji na terenie swojej gminy i to Wolin najbardziej powinien zabiegać o to . Pan kotwica zaapelował do radnych , aby wycofać się z projektu ponieważ jakkolwiek zrobimy , istnieje mniejsze lub większe ryzyko działania . Dlatego też nie brnijmy w to dalej . Osobiście uważa , iż jesteśmy w stanie stopniowo ze swojego budżetu zrealizować te inwestycje , gdyż są one najmniejsze .

Radna Beata Kiryluk zaproponowała przygotowanie takiego bilansu , co pozwoli nam na dokładniejsze przyjrzenie się zagadnieniu.

Radny Janusz Piłat wyraził pogląd , iż ZGWW nigdy nie był niezależną jednostką i nie widzi powodu , aby można było wydzierżawić i płacić .Zwrócił również uwagę na brak wiarygodności ZGWW w prowadzonej przez siebie księgowości , co wykazała przeprowadzona kontrola RIO . Radny wyraził zdziwienie , że w posiedzeniu zabrakło przedstawicieli Wolina , choć przedstawicie Dziwnowa dopisali . Jednak pomimo wszystko musimy mieć w podświadomości zagrożenia jakie nas czekają , ew. brak wody i nad tym trzeba się zastanowić . Osobiście jest na nie , ale widzi konieczność wykonania takiego opracowania .

---------- przewodnicząca obrad zaczadział 25 przerwę -------------------

Po przerwie wiceprzewodnicząca przypomniała treść uchwały z 25 maja 2006 r. , która zdaje się wykluczać każdy z założonych scenariuszy ( wariantów) , uważa , że uchwała winna zostać uchylona .

Zdaniem radnego Piłata nie jest to dobre rozwiązanie dla Dziwnowa.

Radny Kazimierz Drzewiecki wnioskuje z przebiegu dyskusji , ze wszystko zmierza do wycofania się ze ZGWW , tymczasem osobiście wykazuje bardziej umiarkowane stanowisko Uważa bowiem , że nie można tego zrobić ponieważ w ślad za nami wycofają się inne Gminy , wówczas ZGWW nie będzie miał co robić . Dlatego też zasugerował konieczność skorzystania ze środków pomocowych , gdyż jest to naszym obowiązkiem , wykorzystanie takiej szansy . Zachowanie takie jesteśmy winni Wolinowi , który do tej pory nas wspierał. Uchwała odczytana przez Betatę Kiryluk o niczym nie rozstrzyga , a wycofanie się ze Związku będzie dużą odpowiedzialności , nad która należy się dobrze załatwić .

Wiesław Kotwica po wysłuchaniu swojego przedmówcy powiedział , iż Rada zawsze była stawiana pod murem . Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego , że podjęta inwestycja jest inwestycją strategiczną , ale nie możemy tego robić za wszelką cenę . Zróbmy coś , gdyż nie możemy dalej w to brnąć .

Radny Janusz Piłat podziela pogląd radnego Drzewieckiego , ale jeśli beneficjentem jest dalej ZGWW , w tym samym składzie obawia się , że nie możemy powierzać tym samym osobom takiej odpowiedzialności . Zastanawia się , co robiła Komisja Rewizyjna w tym czasie , skoro dopuściła do takich sytuacji . Sytuacja można porównać do sytuacji w której widzimy pijanego kierowcę i decydujemy się na jazdę .

Zawsze istnieje szansa , aby znaleźć inny fundusz , który nas wesprze , stwierdziła radna Beata Kiryluk . Przede wszystkim pamiętajmy o naszych mieszkańcach , którzy będą ponosili konsekwencje podniesionych cen za wodę i ścieki . Poza tym nasza uchwała nie jest spójna z przedstawionym pismem uwzględniającym 3 warianty .

Na pytanie radnej , kto pokrywa koszty wadliwego wodociągu Pan Wojtyś odpowiedział , iż wszystkie usterki pokrywa Gmina) .

Radna Teresa Purgal zaproponowała zrobienie analizy kosztów jakie poniosła Gmina na utrzymanie ZGWW oraz Studium Wykonalności . Zdaniem radnej Purgal są to ogromne kwoty , które można zaoszczędzić , a które mogą się złożyć na finansowanie zbiorników retencyjnych . Osobiście uważa , że nie ma co utrzymywać za takie pieniądze garstki ludzi .

Przewodniczący ZGWW Rafał Wolny poinformował , że uchwały powinny być zmienione , gdyż zwyciężyła ekonomia . Faktem jest , że duże środki poszły na administrację, ale tym bardziej należy wstrzymać się z decyzją na parę miesięcy , ponieważ dzisiaj nie mamy nic . Osobiście szanuje argumenty Prezesa ZWiK Jerzego Wojtysia , ale z drugiej strony wysłuchano już tylu autorytetów , że trudno się w tym odnaleźć . Wejście do projektu poprawi jakość życia wielu mieszkańców . Doszliśmy już na tyle daleko , że nie należy się cofać . Zaapelował o to , aby pozwolić konsultantowi doprowadzić zadanie do końca , nie zmieniajmy decyzji w trakcie trwania zadania . Ze swej strony Przewodniczący ZGWW zobowiązał się dostarczyć całościowy materiał do wglądu radnym i sugeruje , aby do tego momentu wstrzymać z decyzją . Po przeanalizowaniu materiału , można powrócić do zagadnienia , gdyż nie ma potrzeby podejmowania decyzji na gorąco .

Radny W. Kotwica uważa , że są to nieprawidłowe metody działania . Brniemy w ślepą uliczkę , a na to nie można pozwolić .

Wiceburmistrz dodał , że przygotowane opracowanie kosztowało 170 tys. zł. Natomiast zaistniała pomyłka dotyczy kwoty 30 mln zł przy 3 podmiotach , trochę śmieszna pomyłka. W opracowaniu powinno się wspomnieć również o naszych uchwałach , tymczasem nie ma śladu takiego zapisu , jest to zastanawiające .

Rafał Wolny przypomniał , że odbyło się spotkanie z firmą na którym niestety zabrakło radnych , a szkoda , gdyż firma oczekiwała takiej konsultacji . Zasugerowano tam wybór modelu III , i takiego wyboru dokonano na Zarządzie Związku , jednak to nie jest opinia miarodajna , Rada powinna się wypowiedzieć w tym zakresie i dzisiaj chodzi o zaopiniowanie przedmiotowego materiału , gdyż bez tego nie można przesłać materiału do Funduszu .

Przewodniczący ZGWW zwrócił się z prośbą do radnych , aby skupić się na tym zagadnieniu , gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie przedstawić stanowisko zarządu ZGWW, który zakłada III wariant .Do Narodowego Fundusz można przesłać materiał z opinią Rady Miejskiej do 5 czerwca br.. Z ostatniej chwili wiadomo , że Gmina Wolin zarekomendowała III wariant .

Pan Rafał Wolny osobiście nabrał również przekonania , że należy rozwiązać ZGWW , ale najpierw należy uporządkować sprawy i wykorzystać środki z Funduszu .

Radny Wiesław Kotwica ; woda to najbardziej żywotny interes Gminy , szkoda , że dyskusja toczy się bez bazowego materiału , który mógłby dużo spraw wyjaśnić , a może chodzi o to , aby za wiele nie wiedzieć .

Jeżeli zagadnienie nie będzie miało szans realizacji uważa , że wspólnie z Gminą Wolin możemy zrobić wspólną inwestycję , bez dalszego inwestowania w ZGWW, gdyż Gmina Wolin ma wodę , a my mamy pieniądze , zatem będziemy partnerami i dlatego uważa , że to jest dobre rozwiązanie i w takim kierunku trzeba zmierzać .

Radny Janusz Piłat ; do czasu jak nie zakończymy starych tematów , nie powinniśmy wchodzić w nowe , nie dopuśćmy do tego , aby beneficjentem był ZGWW w aktualnych strukturach .

Pan Eugeniusz Maksymowicz nawiązał do spotkania z panem Łętkowskim , kiedy nie został dopuszczony do głosu , tymczasem okazuje się , że przedkładane argumenty znajdują dzisiaj poparcie . Nawiązał również do materiału , który udostępnił radnym zwracając się z prośbą o odpowiedź w powyższej sprawie , gdyż podnoszone tam kwestie są rzeczywiste . Postawił pytania na które należy uzyskać odpowiedź .

Zdaniem radnej Beaty Kiryluk należy zając jakieś stanowisko , rodzi się refleksja , że od początku powstania ZGWW działał w złym kierunku , miał złe założenia i złe struktury, dzisiaj należy wypracować stanowisko , albo nie wypowiemy się do czasu dostarczenia analizy tematu .

Radny W. Kotwica uważa , że przed zapoznaniem się ze studium wykonalności nie musimy się wypowiadać , zlecamy taki materiał i należy otrzymać takie opracowanie . Nie możemy podpisać się pod scenariuszem , którego nie mamy .

Radny R.Wolny ; konsultant podpisze się pod I wariantem , a jeśli chcemy wybrać inny wariant , mamy się opowiedzieć w tym temacie i pod nim podpisać .

Radny W. Kotwica zgłosił wniosek o wstrzymanie się z decyzją do momentu opracowania Studium Wykonalności , dopiero wówczas wypracować stanowisko w powyższej sprawie . Wniosek poddany pod głosowanie uzyskał 7 głosów , z wstrzymała się 1 osoba , przeciwko 1 osoba .

W związku z niejasnościami przeprowadzono reasumpcję głosowania : za przyjęciem opowiedziało się 7 radnych , przeciwko 1 osoba , wstrzymała się 1 osoba . Wniosek przeszedł.

Wiceburmistrz - scenariusz I , jego zdaniem odpada zupełnie , gdyż jest nieadekwatny do uchwały a poza tym było inne stanowisko ZGWW , powinno się rozpatrywać wariant II albo III .

----------- zarządzono 5 min. przerwę ------------------------

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji;

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała o bieżącej korespondencji :

  1. Pismo do RM dot. Konkursu na opracowanie logo Międzyzdrojów , należy powołać komisję konkursową oraz do komisję do „Błękitnej Flagi ” . Radni ustalili , że wyboru dokona się z chwilą obecności większej ilości radnych .

  1. Do wiadomości RM - pismo Dyr. MBM o zwiększenie dotacji o kwotę 6 580 zł na odpłatę emerytalną pracownika .

  1. Do wiadomości RM - pismo Wspólnoty Molo w sprawie parkowania ( pismo już nieaktualne , gdyż nie ma takich umocowań prawnych ) .

  1. Zaproszenie na XIII Festiwal Ekologiczny org. Przez Gimnazjum w Międzyzdrojach .

  1. Wiceprzewodnicząca zwróciła się z prośbą ( ponowną) o zbiórkę kwoty na stroje dla Związku Emerytów i Rencistów ( max.50 zł) .

  1. Zapytania i wolne wnioski;

1) Radny Janusz Piłat zapytał na jakim etapie znajduje się Gmina , jeśli chodzi o inwestycję przed amfiteatrem , czy są podpisane umowy i przetarg na wykonawcę .

Pan Mateusz Flotyński wyjaśnił , że są opóźnienia spowodowane przejściowymi wątpliwościami prawnymi , wszystko się jednak wyjaśniło , choć spowolniło to całą sprawę . Są już projekty umów i będą niebawem finalizowane , natomiast inwestycja rozpocznie się planowo , czyli we wrześniu .

2) Radny W. Kotwica zapytał na jakim etapie znajduje się monitoring miasta .

Wiceburmistrz wyjaśnił , że został unieważniony przetarg w związku z tym , że jedna oferta została przeoczona i nie mogła brać udziału w przetargu . Zarzuty jakie pojawiły się w drugim przetargu spowodowały jego unieważnienie , dlatego zostanie podpisana umowa z wolnej ręki za kwotę 300 tys. zł. , kwota wg warunków przetargowych . Planowanych jest 10 kamer , a realizacja nastąpi do początku wakacji .

3) Radny Piłat zwrócił uwagę na fakt , iż podobno firma odkomarzająca wchodzi na prywatne posesje i proponuje usługę odkomarzania za kwotę 150 zł. . Zapytał również czy było powtórne odkomarzanie , w związku z inwazją komarów .

Wiceburmistrz wyjaśnił , że firma odkomarzająca cały czas , mamy dowody na to , że jest to wykonywane , jeśli chodzi o skuteczność jest wątpliwa . Rozliczanie następuje .

4) Radny W.Kotwica nawiązał do Firmy Ochroniarskiej , która zainteresowana jest ochroną Międzyzdrojów w okresie sezonu . Referencje tej firmy są bardzo wątpliwe , jedynym dokumentem świadczącym o jej specjalizacji jest 2-dniowe szkolenie w sierpniu 07 r. Osobiście uważa , że koncesja została wydana pod konkretne zadanie i budzi to wiele wątpliwości . Przyglądajmy się dokumentom , jeśli je dostajemy .

Wiceburmistrz zapewnił , że wszystkie wątpliwości można zapisać w umowie , zgodnie z oczekiwaniami Rady . Burmistrz przypomniał , że stanowisko było pozytywne co do decyzji w tym zakresie .

Radny W.Kotwica wyraził również wątpliwość odnośnie użytkowania łodzi przez firmę Radny postawił wniosek w tym zakresie .

Wiceburmistrz ; łódka miała służyć do ew. zagrożeń .

Zgłoszone wnioski w związku z przeprowadzoną dyskusją odnośnie wpisania do warunków przetargowych :

  1. Artur Duszyński zgłosił wniosek o następującej treści :

Należy dołączyć do przetargu listę imprez miejskich odbywających się w Międzyzdrojach , które będą chronione przez firmę w ramach usługi ; za wnioskiem opowiedziało się 9 radnych .

  1. Radna Teresa Purgal zaproponowała zamieszczenie w warunkach przetargowych zastrzeżenia odnośnie konieczności monitorowania umowy przez Gminę w trakcie jej trwania oraz możliwość ew. zerwania w jej trakcie , wniosek przeszedł jednogłośnie , głosowało 9 radnych .

  2. Wniosek radnego Wiesława Kotwicy ; nie ujmować w warunkach przetargowych wykorzystywania łodzi motorowej do ratowani ludzi , wniosek poddany pod głosowanie uzyskał 9 głosów .

Radny J.Piłat nawiązał do swojego zapytania z poprzedniego spotkania odnośnie uporządkowania spraw związanych z bazą rybacką .

Wiceburmistrz zaproponował spotkanie z radnym Januszem Piłatem celem odbycia wizji lokalnej w terenie .

Wiceburmistrz zwrócił się również z zapytaniem ( również w imieniu Przewodniczącego komisji RGiB A.Duszyńskiego , gdyż komisja to rozpatrywała ) w sprawie wniosku z 21.05.2008 r. Firmy PROVITA BAU dot. posadowienia lunaparku na terenie położonym przy ul. Boh.Warszawy , pomiędzy budynkami handlowymi a parkingiem przy pasażu molo .

STANOWISKO radni negatywnie zaopiniowali powyższy wniosek ( za przyjęciem 0 osób , przeciwko 7 radnych , wstrzymała się 1 osoba ) wyszedł radny Rafał Wolny .

  1. Zakończenie posiedzenia;

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zakończył realizację porządku , zamykając posiedzenie .

Na tym protokół zakończono .

Protokółowała M.Nurkowska

5


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mirosława Nurkowska

Data wytworzenia:
03 cze 2008

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
19 wrz 2008, godz. 10:18

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
19 wrz 2008, godz. 10:18