Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół ze wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w dniu 09.07.2007r


Protokół Nr 13

ze wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej

w dniu 9.07. 2007 r.

  1. Rozpoczęcie posiedzenia i stwierdzenie quorum.

Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Roman Pawłowski. Otwierając posiedzenie wspólne komisji, na podstawie listy obecności stwierdził wymagane quorum (nieobecni usprawiedliwieni radni: Mateusz Flotyński, Adam Jakubowski - obecnych 9; pozostali radni: Kazimierz Drzewiecki, Beata Kiryluk, Andrzej Kościukiewicz, Adam Wróbel nie wyjaśnili swojego spóźnienia, bądź nieobecności). Lista obecności stanowi zał. Nr 1 i 2 do protokołu.

  1. Przyjęcie zaproponowanego porządku posiedzenia.

Zaproponowany porządek został przyjęty jednogłośnie, za przyjęciem opowiedziało się 9 radnych.

  1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego wspólnego posiedzenia komisji RM.

Z protokołem z poprzedniego wspólnego posiedzenia z 25.06.2007 r. zapoznał się Przewodniczący RM, który nie wniósł do niego uwag, w związku z czym proponuje przyjąć protokół bez odczytywania, za przyjęciem opowiedziało się 9 radnych - jednogłośnie.

4.Projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie Związku Gmin Wyspy Wolin.

Tytułem wstępu głos zabrał Przewodniczący RM informując, że praca nad statutem ZGWW rozpoczęła się jeszcze w poprzedniej kadencji, materiał miał wiele ułomności, które były sukcesywnie korygowane. Opracowane zmiany do statutu zostały przesłane do sąsiadujących gmin, celem ich zaopiniowania. Po dokonaniu oceny prawnej statut zostanie przyjęty na zorganizowanej w tym celu sesji nadzwyczajnej.

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Radny Piotr Wójcik zgłosił wniosek odnośnie paragrafu 9 punkt 3, gdyż intencją Rady było to, aby było po dwóch przedstawicieli z Rad Gmin.

Pan Mecenas wyjaśnił zagadnienie. Stanowisko nie jest jednoznaczne, nigdzie nie jest powiedziane, że przedstawicielem musi być radny. Będzie tak jak Rada zadecyduje.

Radna Purgal wyraziła obawę, że możemy nie dojść w tym zakresie do konsensusu jeśli chodzi o inne gminy, które mogą inaczej podejść do tego zagadnienia.

--------------- doszedł radny Kazimierz Drzewiecki i Adam Wróbel , stan 11 radnych ---------------------

Pan Maksymowicz stwierdził, że wskazane byłoby, aby przed podjęciem decyzji zinterpretowało to biuro prawne wojewody. Może, bowiem dojść do sytuacji, że będą wszystkie osoby spoza rady.

Radna Teresa Purgal uważa, że zapis w statucie jest bezpieczniejszy, gdyż faktycznie radny, posiadając mandat społeczny rzetelniej wywiąże się z powierzonych zadań, popiera zatem stanowisko radnego Wójcika.

Radny Roman Pawłowski wyrażając swoją opinię stwierdził, że zamykamy sobie dostęp do wyboru osoby kompetentnej. Prawdą jest, że bez zgody Rady żadna osoba nie będzie delegatem zgromadzenia.

Radny Wiesław Kotwica uważa, że jeśli będzie wybrany radny, będzie to bezpośrednie przełożenie na bieżące działania Związku, tymczasem na osobę niezależną Rada nie będzie miała żadnego wpływu, dlatego uważa, że delegatem powinien być radny.

Z takim argumentem nie zgodził się radny Pawłowski, uważając, że Rada w każdej chwili może odwołać delegata, który się nie sprawdzi.

Radny Kazimierz Drzewiecki uważa, że delegat ma reprezentować Związek, a nie Radę, tymczasem prowadzona dyskusja zdaje się temu zaprzeczać. Delegat musi się rozliczać przed Radą, która go powołuje i odwołuje. Nie zawężajmy grona osób, spośród którego można dokonać odpowiedniego wyboru, powiedział na zakończenie radny.

Radny Rafał Wolny zastanawia się czyj interes jest ważniejszy: związku czy rady ?

Na pytanie to odpowiedział Radca Prawny wyjaśniając, że delegat jest osobą niezależną choć zdaniem radnego Kotwicy radni są po to w Związku, aby dbać o interesy Gminy.

Radny Piotr Wójcik wnioskuje o zamknięcie dyskusji w tym zakresie.

Przewodniczący zarządził 5 min. przerwę.

Po przerwie ……..

Radny Piotr Wójcik WYCOFAŁ swój wniosek w wyniku dyskusji jaka się odbyła .

----------------------- doszła Radna Beata Kiryluk stan radny : 12 osób .

Przewodniczący zaproponował zmianę w paragrafie 38 pkt 1 statutu odnośnie (niewykonywania obowiązków na rzecz Związku, niewywiązywania się z obowiązku terminowego dokonywania wpłat na rzecz Związku, niedostosowania się do przepisów obowiązków w Związku, a zwłaszcza do postanowień statutu).

Przewodniczący poddał pod głosowanie zmianę zapisu, zgodnie z projektem statutu, zapis ten został uzgodniony z pozostałymi uczestnikami Związku, za przyjęciem propozycji opowiedziało się 12 radnych.

Radny Michał Sutyła, nawiązując do paragrafu 14 ma wątpliwość, co do zmiany porządku, gdzie leży przyczyna takiego obostrzenia.

Przewodniczący wyjaśnił radnemu, czym podyktowany jest taki restrykcyjny zapis.

Radna Teresa Purgal podkreśliła zasługi Przewodniczącego RM Romana Pawłowskiego, że w końcu prace nad statutem zostały zakończone, choć sprawa nie była łatwa.

5.Projekt uchwały w sprawie wyposażenia w majątek Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach.

Zagadnienie referował Sekretarz i insp. Grazyna Dubako uzasadniając konieczność przekazania majątku uchwałą RM. Jest to sprawa przedawniona, którą należy zdecydowanie uporządkować tzn. dysponowanie majątkiem Gminy, co zostało wytknięte przez RIO.

Na pytanie radnego Kazimierza Drzewieckiego czy nie wystarczy inwentaryzacja zdawczo-odbiorcza, czy zostało to określone kwotowo? Radca Prawny odpowiedział, że jest przepis mówiący o tym, że należy zlikwidować majątek, aby go odtworzyć.

STANOWISKO - za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 12 radnych.

  1. Projekt uchwały w sprawie wyposażenia w majątek Szkoły Podstawowej Nr 2 im. prof.. dr Władysława Szafera w Wapnicy.

STANOWISKO - za przyjęciem uchwały opowiedziało się 12 radnych.

  1. Projekt uchwały w sprawie wyposażenia w majątek Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach.

STANOWISKO za przyjęciem projektu uchwały opowiedziało się 12 radnych wraz z uwagą Radnego Drzewieckiego odnośnie uzupełnienia zapisu o pełna nazwę szkoły.

W przerwie w posiedzeniu uczestniczyli Pan Andrzej Strzelecki oraz Pani Małachowska, którzy podziękowali za pomoc w organizacji „Gali Gwiazd”. Pan Strzelecki przeprosił, że imprezy w Gdańsku i Międzyzdrojach się nałożyły, co nie było dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę uczestnictwo w festiwalu gwiazd i uczestniczące media. Można dzisiaj zagwarantować, że terminy te już się nie nałożą, powróci się do terminu 1-4 .07. Były różne problemy związane z finansowaniem imprezy, wycofali się główni sponsorzy, w tym „Gala”. Jeśli chodzi o transmisję radiową, osobiście udzielał 4-5 wywiadów. Byłoby dobrze, aby przekaz nastąpił ze stacji publicznej.

Przewodniczący podziękował za udział i zadeklarował, że na pewno środki się znajdą na kontynuację imprezy w roku przyszłym.

Pan Andrzej Strzelecko pozostawił Gminie na przechowanie swój znacznych rozmiarów prywatny odcisk dłoni, który stanowił scenografię festiwalu z prośbą o przechowanie jej do następnego roku. Sekretarz zobowiązał się to załatwić.

Przewodniczący zaproponował 5 min. przerwę.

  1. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie nieruchomości w trwały zarząd.

Projekt uchwały został zdjęty z porządku poprzedniej sesji RM, chodziło o uporządkowanie spraw dot. ZWiK. W posiedzeniu uczestniczyła Pani Konarzewska, która wyjaśniła radnym zagadnienie. Zapotrzebowanie w tym zakresie złożył kierownik ZWiK.

Radny Wójcik wnioskuje o wyłączenie punktu dot. działki o pow. 1.199 m 2, można to, bowiem sprzedać z korzyścią dla Gminy. Ponieważ należy skonsultować zagadnienie z Panem Jerzym Wojtysiem. Przewodniczący zaproponował kontynuację dalszych punktów porządku do czasu przybycia Pana kierownika ZWiK.

Po przerwie …. Na posiedzenie przybył Kierownik ZWiK wyjaśniając radnym nurtujące ich problemy. Wątpliwości dotyczyły, bowiem tego, czy tak duża działka musi być przeznaczona na tak wąską działalność.

Zdaniem Kierownika sieć instalacji wodnej musi mieć oddzielne pomieszczenia, takie są, bowiem wymogi. Na działce tej przebiegają urządzenia kanalizacyjne, których przenieść w żaden sposób nie można. Działka była większa, częściowo została już przekazana, aktualnie przechodzi tam główny kolektor.

Na pytanie radnego Drzewieckiego, co się będzie działo z istniejącymi tam urządzeniami, Pani Konarzewska wyjaśniła, że zostaną przekazane wraz z urządzeniami gminnymi (gdyż częściowo są tam urządzenia ZGWW). Radny obawia się, że będziemy ponosić koszty podwójnej wyceny, należy się wstrzymać.

Przewodniczący RM zaproponował wstrzymanie się z przekazaniem, jednak Pan Wojtyś wyjaśnił, że opóźni to trwającą inwestycję kompostowni, zatem prosi o wstrzymanie się nie dłużej niż na 2 miesiące.

Radny Kazimierz Drzewiecki WNIOSKUJE o przekazanie projektu uchwały do dalszych prac komisji do czasu rozstrzygnięcia spraw majątkowych; wniosek poddano pod głosowanie, za przyjęciem opowiedziało się 12 radnych .

  1. Projekt uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela Rady Miejskiej do komisji opiniującej przyznanie stypendium sportowego.

Tytułem wstępu głos zabrał Przewodniczący proponując dokonać wyboru przedstawiciela do takiej komisji.

Radna Teresa Purgal zaproponowała, aby członkiem komisji była Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, bądź jej członek.

Radny Kazimierz Drzewiecki zaproponował kandydaturę Radnego Romana Pawłowskiego, na co radny nie wyraził zgody, m.in. dlatego, że był przeciwny przyjęciu takiego projektu uchwały, będzie również zgłaszał poprawki co do treści uchwały, gdyż budzi ona zagrożenie dla budżetu Gminy.

Pani Kiryluk wyraziła zgodę na kandydowanie, zgłaszając również Pana Kazimierza Drzewieckiego, który nie wyraził zgody.

Zaproponowano również Pana Mateusza Bobka, który wyraził zgodę na kandydowanie. W związku z powyższym pani Kiryluk zrezygnowała z kandydowania na rzez radnego Mateusza Bobka. Za przyjęciem kandydatury Mateusza Bobka opowiedziało się 10 radnych , wstrzymała się 1 osoba.

  1. Rozpatrzenie bieżącej korespondencji.

1) Przewodniczący odczytał podziękowanie od Anety Ofiary, skierowane do radnych poprzedniej kadencji, którzy przyczynili się poprzez ofiarowane przez siebie środki do ukończenia szkoły przez w/w.

2) Wpłynęło zaproszenie z Instytutu Sztuki Filmowej na Festiwal Gwiazd w Gdańsku wpłynęło.

3) Wpłynęły również dwa protesty mieszkańców: Wspólnoty Mieszkaniowej „Ustronie” oraz Mieszkańców Ustronia Leśnego 1 F (WPN). Można się z tym zapoznać w BRM.

Zagadnienie to wyjaśniła insp. Edyta Konarzewska.

4) Wpłynęło pismo dot. pasażu handlowego przy promenadzie (chodzi o system odwodnienia, gdyż punkty handlowe zalewają namioty).

Zdaniem radnej Teresy Purgal nie powinniśmy się włączać w ten konflikt, umowy zostały podpisane zatem nie widzi takiej potrzeby. Doświadczenia z poprzedniej kadencji, kiedy to Komisja Rewizyjna występowała jako mediator, wskazują na to , że nie należy się włączać w wewnętrzne sprawy handlowców. Wiemy już bowiem, że jak da się palec wezmą całą rękę . Jest to kolejny dowód na to, że handlowcy z promenady tak szybko nie wyjdą.

Insp. Edyta Konarzewska poinformowała , iż zwrócono się do handlowców o wewnętrzne załatwienie tej sprawy dot. uregulowania systemu odwodnienia punktów handlowych . Gmina nie ma wpływu na te sprawy, ponieważ nie posiada takiej mocy sprawczej.

Sekretarz dodał, że zrobienie odwodnienia jest to kwestia dobrej woli handlowców i muszą sami między sobą się poukładać. Nie możemy zgodzić się na wszystko , gdyż cała reszta - to eskalacja kolejnych żądań , której nie należy ulegać .

Zdaniem radnego Romana Pawłowskiego nie może być tak , aby jeden człowiek szkodził drugiemu i na pewno należy dopomóc w prawidłowym odprowadzeniu wody.

5) wpłynęły protesty w sprawie planów, które wpłynęły do Rady Miejskiej z prośbą o zorganizowanie komisji.

------ wyszli radni Adam Wróbel i Mateusz Bobek , stan 9 radnych ----------------

  1. Zapytania i wolne wnioski.

Przewodniczący stawia WNIOSEK o składanie wniosków na piśmie , gdyż dochodzi do sytuacji , że trudno jednoznacznie stwierdzić co jest wnioskiem o co nim nie jest .

Radny Wiesław Kotwica jest przeciwny , uważa bowiem , że wolne wnioski są jedynym momentem , w którym radny może się wypowiedzieć i wyartykułować pewne sprawy na które często nie ma czasu .

Sekretarz uzasadnił konieczność zgłoszonego przez Przewodniczącego Rady wniosku, gdyż zdecydowanie ułatwi to pracę wszystkich, a chodzi jedynie o dobre załatwienie sprawy.

Radny Michał Sutyła potwierdził, iż samodyscyplina jest niezbędna w pracy Rady , choć osobiście uważa , że wnioski powinny być zgłaszane ustnie , a interpelacje na piśmie . Może należy na zakończenie prowadzonej dyskusji zapytać , czy zostanie sformułowany wniosek w tym temacie . Można również nałożyć pewne ramy czasowe , które również zdyscyplinują wypowiedzi radnych , zgłosi to zresztą osobiście jako wniosek do statutu .

Należy ująć w statucie zapis , aby wnioski były głosowane - dodała Radna Teresa Purgal.

Przewodniczący nie rozumie niechęci radnych do formułowania wniosków na piśmie szczególnie, że to w żaden sposób nie ogranicza formy i czasu wypowiedzi, a jedynie porządkuje pewne sprawy. Dochodzi bowiem niejednokrotnie do sytuacji, że zgłaszane wnioski nie trafiają do Burmistrz, ponieważ nie zostają odczytywane jako wnioski.

Radna Teresa Purgal proponuje , aby nie był to obowiązek , gdyż nie wynika on z żadnego zapisu , proponuje , aby ktoś kto będzie chciał złożyć wniosek na piśmie - złożył , jeśli nie , należy na zakończenie wypowiedzi zapytać , czy jest to wniosek i poprosić o jego precyzyjne sformułowanie do protokołu .

Radny Wiesław Kotwica - zapytał kiedy radni mają szansę wypowiedzi, skoro mają zostać wprowadzone takie obostrzenia, a spotkania komisji często są wspólne.

Radna Teresa Purgal przypomniała , że poza doraźnymi sprawami, komisje obowiązują plany pracy , które należy realizować i być może należy zdyscyplinować poszczególnych przewodniczących w tym zakresie .

Radny Michał Sutyła zapytał, jak została uregulowana sprawa handlowców stojących przy Boh. W-wy, którzy wykraczają ze swoim handlem na trawniki .

WNIOSKUJE o uporządkowanie trawnika po lewej stronie molo , gdyż jest mocno rozjeżdżony i stoją tam samochody . Należy to uporządkować . Trawnik miejski nie może być niszczony.

Pani Dorota Zacharewicz - Siarska wyjaśniła , że istnieje tam konflikt , osoby z namiotów mają wiele pretensji , że są zasłonięci i handel nie przebiega w sposób płynny, jest to niejako zadośćuczynienie .

Radny Wiesław Kotwica zapytał , czy można przeznaczyć środki przeznaczone na wiadukt wjazdowy do Międzyzdrojów, którego koszt przewyższa zagwarantowane w tym celu środki . Zaproponował , aby uruchomić część środków i zrealizować remont wiaduktu w Lubinie oraz zrobić witacz, skoro nie można zrobić tych zadań jednocześnie.

Radny Piotr Wójcik widzi konieczność promocji Gminy, która nie jest chyba w sposób należyty przeprowadzana .

Pani Aneta Czyżak nie zgodziła się z takim stwierdzeniem jakoby nie było promocji Gminy , przy okazji programu „Kawa czy Herbata” oraz w innych programach Gmina jest promowana .

Jeśli chodzi o wiadukt w Lubinie , należy dokonać zmian w budżecie - wyjaśnił Sekretarz , chwilowo odstępujemy od zrobienia wiaduktu w Międzyzdrojach , który przerósł nasze możliwości , natomiast witacz może być zrealizowany .

Radny Sutyła zwrócił się z zapytaniem; są dwa śmietnika na ul. Krótkiej , należące do dwóch wspólnot , jak wygląda sprawa ich użytkowania.

Zgłosił również uwagę, że brakuje śmietników na odcinku ulicy Zwycięstwa i Placu Neptuna ( jeden śmietnik).

Pani Konarzewska próbowała to wyjaśnić, taki obiekt podobno nie wymaga nawet zgłoszenia.

Podobna sytuacja, jeśli chodzi o śmietniki jest na ul. Góra Filaretów, wymaga to uregulowania.

Sekretarz - opór Zarządu Wspólnoty jest ewidentny, będzie spotkanie w tej sprawie, które wyjaśni sprawę istniejących własności.

Radny Kazimierz Drzewicki zwrócił uwagę na konieczność uporządkowania Parku Chopina , który był bardzo brudny .

Radny Michał Sutyła zgłosił WNIOSEK FORMALNY odnośnie tego, aby na wrześniowej sesji odbyła się debata dotycząca przyszłości i funkcjonowania ZOŚ ; za wnioskiem opowiedziało się 7 radnych , wstrzymało się 2 radnych .

Przewodniczący zwróci się z taką informacja do Burmistrza .

12.Zakończenie posiedzenia.

Przewodniczący zakończył wspólne posiedzenie komisji.

Na tym protokół zakończono protokół .

Protokółowała :

M.Nurkowska

4


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mirosława Nurkowska

Data wytworzenia:
09 lip 2007

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
20 wrz 2007, godz. 12:08

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
20 wrz 2007, godz. 12:08