Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP - informacje

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP zostaną przeprowadzone na podstawie:

  1. ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 ze zm.);
  2. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie spisu wyborców (Dz. U. Nr 158, poz. 942);
  3. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczypospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (Dz. U. Nr 158, poz. 941).

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się   w dniu  9 października 2011 r. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych określonych w Obwieszczeniu Burmistrza Międzyzdrojów w godzinach 7:00 do 21:00.

Prawo wybierania w Gminie Międzyzdroje mają:

Obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat (art. 10 Kodeksu wyborczego), nie zostali pozbawieni praw publicznych lub ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu ani pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu i są wpisani do stałego rejestru wyborców Gminy Międzyzdroje.
Do rejestru wyborców z urzędu są wpisywani wyborcy mający zameldowanie na pobyt stały w Gminie Międzyzdroje. Z rejestru wyborców są wykreślani wyborcy, którzy wpisali się na swój wniosek do rejestru wyborców w innej gminie oraz wyborcy pozbawieni prawa wybierania.

Rejestr wyborców:

Wyborcy stale zamieszkali w Międzyzdrojach bez zameldowania na pobyt stały oraz wyborcy nigdzie niezamieszkali stale przebywający w Międzyzdrojach wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach pisemny wniosek, który powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy (art. 19 Kodeksu wyborczego).

Do wniosku załącza się:

  1. kserokopię ważnego dowodu osobistego, 
  2. pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium RP.

Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców można składać w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach przy ul. Książąt Pomorskich 5, pok. nr 6.

 

Decyzję o wpisaniu bądź odmowie wpisania do rejestru wyborców wyborcy, który złożył wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, Burmistrz Międzyzdrojów wydaje w terminie 3 dni. Przed wydaniem decyzji o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców organ administracji jest obowiązany sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania w Gminie Międzyzdroje (art. 20 Kodeksu wyborczego). Oznacza to, że należy udokumentować fakt stałego zamieszkiwania  w Gminie Międzyzdroje np. zameldowaniem na pobyt czasowy, okazaniem do wglądu tytułu prawnego do zajmowanego lokalu lub okazaniem umowy o pracę.

Dopisanie do spisu wyborców:

Wyborcy przebywający czasowo w Gminie Międzyzdroje w okresie obejmującym dzień wyborów oraz wyborcy nigdzie niezamieszkali przebywający na obszarze Międzyzdrojów są dopisywani do spisu wyborców, na pisemny wniosek wniesiony do Urzędu najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborów (art. 28 Kodeksu wyborczego) tj.  do 4 października 2011 r.
We wniosku należy podać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania wyborcy w Gminie Międzyzdroje oraz adres zameldowania na pobyt stały a w przypadku braku zameldowania ostatni adres zameldowania na pobyt stały. Wnioski o dopisanie do spisu wyborców można składać w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach przy ul. Książąt Pomorskich 5, pok. nr 6.

Zaświadczenie o prawie do głosowania:

Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje na wniosek zgłoszony pisemnie, zaświadczenie o prawie do głosowania (art. 32 Kodeksu wyborczego).
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera osobiście za pokwitowaniem lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W upoważnieniu wskazuje się imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL wyborcy udzielającego upoważnienia. Zaświadczenia o prawie do głosowania będą wydawane do dnia 7 października 2011 r. w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach przy ul. Książąt Pomorskich 5, pok. nr 6.

Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju i za granicą.

Udostępnienie spisu wyborców:

Między 21 a 8 dniem przed dniem wyborów tj. od 19 września do 30 września 2011 r. każdy wyborca może sprawdzić w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach czy został uwzględniony w spisie wyborców (art. 36 Kodeksu wyborczego).

Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy (§ 16 rozporządzenia MSWiA w sprawie spisu wyborców). Udostępnienie spisu wyborców do wglądu następuje przez udzielenie informacji, że osoba wskazana we wniosku jest ujęta w spisie wyborców lub nie figuruje w spisie albo, że dane wpisane we wniosku różnią się od danych osoby wpisanej do spisu wyborców. Na żądanie wnioskodawcy udzielona informacja jest potwierdzana pisemnie.

Głosowanie za granicą:

Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste wpisywani są do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula (art. 35 Kodeksu wyborczego). Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub            w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania. W przypadku obywateli Polskich czasowo przebywających za granicą także miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w kraju. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów tj.do dnia 6 października 2011 r.

Głosowanie korespondencyjne w obwodach głosowania utworzonych za granicą:

Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste może głosować korespondencyjnie (art. 62 Kodeksu wyborczego).
Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony właściwemu konsulowi do 15 dni przed dniem wyborów tj. do dnia 24 września 2011 r.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w kraju – w przypadku obywateli Polskich czasowo przebywających za granicą, a także oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (art. 63 Kodeksu wyborczego). Konsul nie później niż do 10 dnia przed dniem wyborów, wysyła do wyborcy wpisanego do spisu wyborców, który wyraził zamiar głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy zawierający:

  1. zaadresowaną kopertę zwrotną;
  2. karty do głosowania;
  3. kopertę na karty do głosowania;
  4. oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu;
  5. instrukcje głosowania (art. 65 Kodeksu wyborczego).

Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu kart do głosowania wkłada je do koperty na karty do głosowania, którą zakleja a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją na własny koszt na adres właściwego konsula.

Uwaga!

Zgłoszenia i wnioski składane w formie elektronicznej zgodnie z art. 63 § 3a Kodeksu postępowania administracyjnego powinny być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565      z późn. zm.) tj. podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Monika Kalemba

Data wytworzenia:
14 wrz 2011

Osoba dodająca informacje

Marta Trojan

Data publikacji:
14 wrz 2011, godz. 08:08

Osoba aktualizująca informacje

Marta Trojan

Data aktualizacji:
15 wrz 2011, godz. 07:47